Virágzik a mesterséges intelligencia, de van még mit dolgozni a részleteken

4 perc

2020.09.01. 15:00

Már a mesterséges intelligencia minőségét is ellenőrzik. Az Európai Unió kidolgozta, miként lehet a minőségirányítás szabványait bevezetni, például az önvezető autók döntéseinél.

Világszerte szorgalmasan fejlesztik kutatók ezrei, köztük magyarok is az önvezető autókat, és ha valahol, akkor ezen a szakterületen virágzik a mesterséges intelligencia, vagyis az, amikor a gép maga is okul a sok-sok ezer esetből, és a tanulságokat elemezve saját magát is igyekszik korrigálni. De vajon jól, a szabványoknak, elvárásoknak megfelelően teszi-e a dolgát? Lehet-e tanúsítani, hogy a gép helyesen frissíti a szoftverét, és nem marad benne semmilyen hiba? Ezen dolgoznak a mesterséges intelligencia és a minőségirányítás szakemberei, és az eredményt irányelvek formájában májusban ki is adta az Európai Unió.

Két területen is keresztezi egymás útját a minőségirányítás és a mesterséges intelligencia. Az egyik ilyen, amikor termékek minőségét kell ellenőrizni, például a selejtek vizsgálatával. A gép ilyenkor megkapja például egy fröccsöntött alkatrész fotóját, mondjuk ezer olyan példányról, amely tökéletesen sikerült, és ezer olyanról, amely repedt vagy mérethibás, és – a mestereséges intelligencia felhasználásával – ezek alapján megtanulja, mi a különbség a jó és a rossz között. Ez a gépi látásalapú selejtválogatás, ami egyértelműen megkönnyíti, hogy tanúsítsák vagy éppen elutasítsák a szabványok szerinti megfelelőséget.

Dróncsapás? Hackertámadás? Koronavírus? Az üzletmenet zavartalan!

Élesben tesztelték a vállalatok a koronavírus-járvány idején, hogy mennyire életszerű az üzletmenet-folytonossági tervük, magyarul: túlélték-e a karantént. Szaladtak is néhányan azokhoz, akik tudják, mi fán terem a minőségirányítás.

Persze azoknál a vállalatoknál, ahol előrehaladottabb a digitalizáció, szofisztikáltabb kérdésekben is be lehet vetni a mesterséges intelligenciát.

Például annak megállapítására, hogy mi lehet az oka a selejtnek. Az adatok elemzéséből kirajzolódhat, hogy akkor szaporodik a hibás termék, ha friss anyagot tápláltak a fröccsöntő gépbe, de a megmunkálófej már megkopott. Netán rendszeresen rosszabb gyártási eredményt érnek el, ha magas a páratartalom az üzemcsarnokban, és erre is az autodidakta gép jön rá. Ez a tudás szintén elősegítheti a tanúsítványok szerinti megfelelést.