Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Magyarország négy év múlva utolérhet olyan államokat, mint Afganisztán, Azerbajdzsán, Bulgária, Banglades, Görögország vagy Türkmenisztán. A felsoroltak annak példái, hogy az ismert űrhatalmakon kívül is jó néhány ország üzemeltet már saját műholdakat.
A távközlési műholdról a laikusnak a tévézés jut eszébe (idehaza három cég, a Digi, a UPC Direct és a Magyar Telekom nyújt ilyen szolgáltatást), de műholddal szinte minden olyan kapcsolat megoldható, ami a vezetékes vagy a mobilinternettel. A műholdas összeköttetés főleg ott előnyös, ahol nem lehet, illetve nem gazdaságos kábelt fektetni vagy mobilhálózatot kiépíteni. Ezért láthatók például kis parabolaantennák vidéki benzinkutakon.
A tervezett magyar műhold telefonálásra is lehetőséget nyújt majd, bár a műholdas telefonáláshoz a zsebekben lapuló okostelefonoknál nagyobb és drágább készülékekre van szükség, ráadásul magasabb percdíjakat is kell fizetni érte. Műholdas telefonokat tehát jelenleg ott használnak, ahová a földi bázisállomások jele nem ér el: tengeren, lakatlan vidékeken, illetve katasztrófa sújtotta területeken.
Ahol nincs térerő, ott is működik - sima mobillal is csatlakozni lehet majd a műholdas hálózathoz
Műholdas telefon mindenkinek? A kérdőjel egyelőre indokolt, mert nem sokat tudni Abel Avellan amerikai feltaláló és üzletember ötletének részleteiről, de ha mégis van benne valami, akkor olyasmi kerül a piacra, ami eddig lehetetlennek tűnt.
A hétköznapi műholdas telefonálás – a mostanihoz hasonló mobilokkal – műszakilag nem teljesen lehetetlen, de egyelőre kísérleti stádiumban van. Komoly hátránya a latencia is, ami a gyakorlatban késedelmet okoz. Széles sávú műholdas kapcsolat esetén ez 600 milliszekundum körül van, miközben a kábeles internetnél 10–40 ms, a készülődő 5G mobilhálózatnál pedig csupán 1–2 ms.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.