Betegsége miatt távozik a japán kormányfő, és lezár egy korszakot

5 perc

2020.09.05. 14:00

Japán történetének leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnökeként mondott le Abe Sinzo, aki mozgásba hozta a gazdaságot, és politikai stabilitást teremtett, de hagyott tennivalót az utódjának is.

A fanatikus japán munkamorál bizonyítéka a metrókocsikban munkába menet és onnan jövet akár a fogantyúba kapaszkodva is fáradtan szundikálók látványa. Ezért szűk a mezsgye két, speciálisan a szigetországra jellemző, egyetlen szóval lefordíthatatlan jelenség, a gambaru és a karosi között. A japán lélek alapvető tulajdonságának tartott gambaru azt jelenti, hogy az ember mindent megpróbál a legjobb tudása szerint, a legnehezebb akadályokkal is megküzd, és magának az erőfeszítésnek nagyobb a jelentősége, mint az eredménynek (játékfilmben ez Sindo Kaneto Kopár sziget című 1960-as alkotásában jelenik meg). A karosi pedig a túlmunka miatti halál, amikor valaki – kötelességtudatból vagy az állását féltve – végkimerülésig dolgozik.

Amikor Abe Sinzo japán miniszterelnök a múlt héten, rövid időn belül másodszor is bement egy tokiói kórházba felülvizsgálatra, azt mondta a sajtónak, visszatér dolgozni, és megpróbál „gambaruzni”. Négy nappal később azonban bejelentette, hogy lemond a hivataláról, és bocsánatot kér azért, mert a koronavírus-járvány közepette távozik, de a kiújult betegsége nem teszi lehetővé, hogy teljes erejével szolgálja az országát, ezért inkább átadja a hatalmat annak, aki megteszi helyette.