Netanjahu uszított ellene, de sokat köszönhet 25 éve meggyilkolt elődjének, Rabinnak

7 perc

2020.11.15. 14:00

Az izraeli jobboldal és a palesztin szélsőségesek 1995-ben minden eszközt bevetettek, hogy megakadályozzák a Jichák Rabin munkapárti miniszterelnök által nyélbeütött békemegállapodás végrehajtását. Ma a Netanjahu vezette Izrael egyre több arab országgal szót ért.

A testőrei azt akarták, hogy golyóálló mellényt viseljen, de hallani sem akart róla. Nem hitte el, hogy egy polgártársa az életére törhet. Végzetes hiba volt. Miután 1995. november 4-én véget ért a Tel-Aviv főterén tartott békegyűlés, a színpad mögött parkoló autója felé tartva másvalaki is várt Jichák Rabinra. A 25 éves izraeli ultraortodox zsidó nacionalista Jigal Amir két lövést adott le a kormányfőre, aki másfél órával később belehalt a sebesülésébe.

A biztonságiak besegítik a kocsiba a meglőtt Rabint /// Társadalmi sokk
AFP

A merénylet sokkolta a társadalmat, és ahogy több elemző is fogalmazott: Izrael elvesztette az ártatlanságát. A két lövés két nemzet – az izraeli és a palesztin – sorsát is megváltoztatta, hiszen Rabin egy évvel korábban írta alá Jasszer Arafat palesztin vezetővel az oslói megállapodást, a „bátrak békéjét”. A gyilkosság előtt egy hónappal pedig tető alá hozták az Oslo 2-nek nevezett egyezséget, amely már Ciszjordánia 40 százalékát helyezte a folyamat révén létrejött palesztin önkormányzat, a Palesztin Hatóság fennhatósága alá.

Uszítás címmel 2019-ben pszichothriller készült a Rabin meggyilkolását megelőző időszakról, a merénylő szemszögéből. A filmet Izrael Oscar-díjra nevezte. Ez az előzetese:

A történelminek nevezett békefolyamat azonban nem haladt jól, Rabin balközép kormánya az Oslo 2-t a kneszetben csak épphogy át tudta erőltetni. Az Arafat vezette világi Fatah mozgalom és a Palesztinai Felszabadítási Szervezet békepróbálkozását elutasító Hamász és az Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin mozgalmak öngyilkos merényletek sorozatát indították az izraeliek ellen.