Závada Pál: A magyar múlt szereplői voltak áldozatok, tettesek, bűntársak és szemlélők is
Wanderer című, fotókkal illusztrált könyvének hőse nem öregszik, így segít bemutatni a budaörsi németajkúak történetét. A szerző továbbírja Madách fő művét is – Ádám nála feltörekvő magyar, „félig-meddig” diktátor.
HVG: Miért éppen a budaörsi svábság története foglalkoztatta, amikor több száz évet bejáró szellemi utazásra vállalkozott?
Závada Pál: Régóta érdekel ez az atipikus, magyar és eredetileg német bevándorlók által alapított és benépesített városka. Különös a helyzete, mert 1946 januárjában kollektív büntetésként mint a fasisztákkal kollaboráló népcsoportot majdnem teljes létszámmal kitelepítették az eredeti lakosságát. Korábban is foglalkoztam eltűntek nyomaival, csak hát a települések múltjában kutatva általában a zsidóság hűlt helyével szembesültem. Azóta izgatott, hogy ez a budaörsi eset mennyiben hasonló ahhoz és mennyire különbözik tőle, amióta 2006-ban Szüts Miklós festő barátom megbízást kapott a várostól arra, hogy fényképezzen Budaörsön. A Németországba került egykor helybéli családok felújíttatták az ótemetőt, őseik régi sírköveit. Fölmerült, hogy én írjak szöveget a fotográfiákhoz a svábság múltjáról készülő, forgalomba nem kerülő kötethez. Egy kis elbeszélésfüzérrel túlteljesítettem a feladatot. Kitaláltam egy figurát, akinek a segítségével visszatekinthettem akár száz évekkel ezelőtti múltba is.
Filmhíradók Online / A bácskai svábok kitelepítése Magyarországról
Márványoszlopos, fürdőszobás házakban laktak a bácskai svábok. Valamikor nincstelen jövevények voltak, de a Habsburgok nekik juttatták a legzsírosabb földeket. Pöffeszkedő jólétükben lenézték a magyart, és Hitler hatalomra jutásakor azonnal melléálltak. A magyar parasztnak nem volt igásállata, nem volt semmije, csak töretlen munkavágya és hite a jobb világban.
HVG: Egyszer azt hallottam öntől, hogy fotográfianézegetés közben a kötet címszereplője, Wanderer hirtelen „megszólalt” magának. Valóban volt ilyen misztikus élménye?