Január 3.: Szulejmáni likvidálása
Donald Trump amerikai elnök parancsára egy pilóta nélküli repülőről kilőtt rakétával megölték Kászim Szulejmáni iráni tábornokot, a Forradalmi Gárda elit alakulatának, az al-Kudsz Erőnek a parancsnokát. Washingtoni indoklás szerint Irán – Ali Khamenei legfőbb vallási vezető után – második legnagyobb hatalmú vezetője sok ember haláláért volt felelős. Teherán az ő irányításával építette ki az Iránnal szövetséges milíciák hálózatát Libanontól Jemenig. A hazájában hősként tisztelt tábornoktól milliók búcsúztak a temetési szertartáson.
2020 eseményei
Kronologikus összeállításunk további részeit itt találják. | Visszafogott bosszúként Irán két, amerikai katonáknak is otthont adó iraki támaszpontot támadott meg rakétákkal. Aztán, újabb amerikai megtorlástól tartva, az irániak Teherán mellett tévedésből lelőttek egy ukrán utasszállító gépet, a fedélzeten lévő 176 ember életét vesztette. A februári parlamenti választáson jelentős győzelmet arattak a keményvonalasok, ehhez azonban a mérsékelt jelöltek kizárása is kellett.
A tavasszal sáskajárás, az egész évben pedig a koronavírus-járvány által rendkívüli módon sújtott Iránban több rejtélyes tűzeset és robbanás történt, novemberben pedig ismeretlen fegyveresek Teherán mellett lelőtték az ország vezető atomtudósát, aki a titkos nukleáris programot irányította. Teherán Izraelt gyanítja a merénylet mögött, és megtorlást helyezett kilátásba. Washingtonnak nem sikerült újra élesítenie az Irán elleni nemzetközi szankciókat az európai hatalmak ellenállása miatt. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ugyanakkor megállapította, hogy Irán – a megengedettnél tisztább és több urán dúsításával – megsértette a 2015-ös atomalkut, amelyből az USA 2018-ban lépett ki.
Az iráni atomprogram atyjának meggyilkolása, valamint az izraeli és szaúdi vezetők találkozása Iránnak és az USA-nak is intő jel a térség erőviszonyainak megváltozására.
Ausztriában letette a hivatali esküt a néppárti (ÖVP) Sebastian Kurz kancellár új kormánya, amelyben ezúttal a zöldek a partnerek a botrányba keveredett és szétesett szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) helyett. A 2019. szeptemberi választáson 13,9 százalékos eredménnyel a parlamentbe visszatérő zöldeknek a 37,5 százalékot szerzett ÖVP diktálta a feltételeket, és az összes fontos minisztériumot magának tartotta meg. A környezetvédő pártnak az igazságügyi, a nagy pénzek fölött rendelkező infrastrukturális, valamint a szociális és egészségügyi tárca jutott. Az év elején viszont még senki sem sejtette, hogy a koronavírus-járvány miatt milyen hatalmas feladat hárul az utóbbi minisztériumot vezető Rudolf Anschoberre. A zöldek első éves kormányzati teljesítménye ugyanakkor halványnak bizonyult, és Kurz ambiciózusan vezethette Ausztriát.
Az osztrák konzervatívok és zöldek példát mutathatnak Európának, de főleg a németeknek a kormánykoalíciójukkal, amely az ökológiai és ökonómiai értékeket próbálja új módon összefésülni. Ha nem sikerül, az a szélsőjobbnak ágyazhat meg.
Az előző koalícióban nagyobb ellensúlyt képező FPÖ a vezetője, Heinz-Christian Strache tavalyi ibizai leleplező videója miatti botrány nyomán a mandátumai kétötödét elveszítette. A személyi konfliktusoktól sújtott FPÖ kizárta a korrupciós kísérleten kapott Strachét, aki sikertelenül próbált visszakapaszkodni a politikába. Az októberi bécsi önkormányzati választáson a nevét viselő új pártja elbukott a bejutási küszöbön, az FPÖ pedig a 2015-ös 30 helyett csupán 8 százalékot szerzett.
Január 8.: Szakítás a brit királyi családban