Csernus Imre: Az optimizmus magas szinten tarthatja az immunitást a Covid ellen

5 perc

2021.01.11. 09:00

A nagy nyilvánosságban is ismert Csernus doktor félelem és a járvány összefüggéséről is elméletet alkot Főnix című új művében, és az öregkorában magát fészkével együtt elégető, majd újjászülető mitikus madárral jelképezi a kívánatos megújulást.

HVG: Az allegóriát kevésbé értékelőknek talán ijesztő önmegsemmisítő Főnix kép helyett mondhatjuk, hogy bizonyos rossz szokásokat, kötődéseket érdemes magunk mögött hagyni?

Csernus Imre: Nekem ez nem ijesztő, és én csak a magam fejével tudok gondolkodni, az olvasóéval nem. Olyan tulajdonságok felégetéséről beszélek, amelyek az illetőt zsákutcába viszik. A magyar emberek jelentős része öntudatlanul viszonyul az életéhez, sodródik, és közben strukturálisan nem sok mindent tesz azért, hogy rendbe rakja a maga világát. Az öntudatlan ember retteg, pedig ez gyengíti az immunrendszert, aminek védelmére a járvány idején nagy szüksége lenne. A vitaminokat és az antioxidánsokat talán beszedik, de kevesen sepernek a saját házuk táján.

Poszttraumás nemzedéket csinálhat a mostani fiatalokból a koronavírus

A járvány egy egész generáció fiatalságát rövidítette meg, alapvető élményektől, lehetőségektől fosztva meg őket. Bár közös tapasztalatuk, hogy sokan őket tették felelőssé mások haláláért, a járványkezelés megosztotta őket.

HVG: Mit kellene kiseprűzni?

Cs.I.: Az önbecsapásokat, a hazugságokat, a görcsös ragaszkodást a fizikális javakhoz. Azt a hitet például, hogy a szeretetet drága ajándékokkal lehet kifejezni, ahelyett hogy harmonikus élményeket halmoznának fel mindazokkal, akik fontosak nekik.