Az oroszoknak nincs elég vakcinájuk, mégis adnának, de az EU még nem kér belőle
Az oroszok maguk sem feltétlenül bíznak a saját vakcinájukban, amit Moszkva az EU-nak, s benne Magyarországnak kínálgat. Elég kapacitás sincs a Szputnyik V gyártására, így az ajánlatot, és annak esetleges elfogadását is politikai szándékok irányítják.
Az oroszok többsége továbbra is bizalmatlan a hazai koronavírus-vakcinák iránt. Egy januári közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 16 százaléka mondott egyértelmű igent az oltásra, míg a válaszolók negyven százaléka határozottan elutasította azt. Az RBK nevű orosz honlap beszámolója szerint a válaszolók elsősorban azért idegenkednek a Szputnyik V-től, mert úgy vélik, nem kaptak elég információt a tesztek eredményéről, az esetleges mellékhatásokról. A Szputnyik V-nek az sem segít, hogy sok orosz orvos is elutasítja azt. Több olyan cikk látott napvilágot, amely szerint a hatóságok valósággal rákényszerítik az immunizálást az egészségügyi dolgozókra.
Gulyás: Minden vakcina megkapja a magyar engedélyt, amivel több mint 1 millió embert oltottak be
Gyorsít a vakcinák engedélyeztetésén a kormány.
A moszkvai Gamaleja Intézet által kifejlesztett vektorvakcinát tavaly augusztusban, a világ első koronavírus-oltásaként jegyezték be az orosz hatóságok, akkor, amikor még csak a kísérletek első és második fázisát végezték el, azaz mindössze hetven ember kapta meg az oltóanyagot. A valószínűleg részben politikai okokkal magyarázható, titkolózással vegyes sietség –
kellett, hogy valamiben megint Oroszország legyen az első
– azóta is elkíséri az oltóanyagot. Míg a nyugati vetélytársak – a Pfizer–BioNTech, az AstraZeneca, valamint a Moderna – folyamatosan és átláthatóan közzétették a fejlesztéssel és a teszteléssel kapcsolatos adatokat, a vizsgálatsorozat harmadik, tömeges fázisát most lebonyolító Szputnyik V esetében még mindig nem érhető el minden információ.
A háziorvosoknak küldött tájékoztatóban egy sor sincs az orosz vakcináról
Még nincs felkészülve az ország a Szputnyik V fogadására. Ha hirtelen itt teremne egymillió orosz vakcina, aligha tudnánk azzal mit kezdeni.
Bár a moszkvai hatóságok azt ígérték, hogy a Lancet című orvosi folyóiratban közzéteszik a harmadik fázissal kapcsolatos részletes információkat, ez még nem történt meg. A legfrissebb adatok decemberben kerültek napvilágra, akkor 21 ezer beoltott alapján azt állították, a hatékonyság 91,2 százalékos. A hatékonysággal kapcsolatos számok ugrálnak, úgy tűnik, az éppen aktuális százalék mindig akkora, hogy az egy kicsivel magasabb legyen, mint a nyugati oltóanyagoké.