Már a szociális dolgozók is tarthatnak az állami mumustól

6 perc

2021.05.05. 13:00

Bár gyakorlati haszna nem sok, megfélemlítésre kiválóan alkalmas, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat egyre több állami alkalmazottat vonhat megbízhatósági vizsgálat alá.

Az állami szférában tombol a korrupció, és bárhová nyúlunk, találunk korrupt dolgozókat – ez a lehető legjóhiszeműbb olvasata annak, hogy a kormányzat nemcsak a hála­pénzt elfogadó orvosokat, hanem a teljes egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi szektor munkásait úgynevezett megbízhatósági vizsgálatnak vetné alá. A műveletet a Belügyminisztérium alá tartozó Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) végzi.

A második Orbán-kormány idején megalakult NVSZ az őrök őrzője. Korábban elsősorban a rendvédelem, az adó- és vámhivatal, valamint a titkosszolgálat dolgozóinak ellenőrzése volt a jórészt titkosan tevékenykedő szervezet feladata, azaz a korrupt pénzügyőrök, rendőrök, kormányhivatalnokok és esetleg titkosszolgák leleplezése. A szervezet eddigi legnagyobb fogása az óbudai Hajógyári-szigeten egykor diszkókat üzemeltető Vizoviczki László korrupt rendőri kapcsolatainak feltérképezése volt. Ám mióta kitört a koronavírus-járvány, és Kásler Miklós humánminisztertől Pintér Sándorhoz, a belügyi tárca vezetőjéhez került szinte a teljes egészségügy felügyelete, a titkosszolgálat a kórházakban is megjelent.

Az NVSZ ugyanis valójában egy titkosszolgálat: nem nyomoz, hanem felderít, méghozzá akár olyan módszerekkel is, mint a telefonlehallgatás vagy a titkos házkutatás.

A megbízhatósági vizsgálat is egy ilyen titkosszolgálati módszer, de – ellentétben például a lehallgatásokkal – nem kell hozzá sem bírói, sem miniszteri engedély, csak az ügyész jóváhagyása, ami a területet ismerők szerint ripsz-ropsz megvan. Viszont ez a vizsgálat nem ugyanolyan, mintha az embert passzívan megfigyelnék, sokkal inkább ahhoz hasonlít, mint amikor a magukat egyszerű vevőnek álcázó adóellenőrök csapnak le egy zugkereskedőre.

Titkosszolgálattal vadásznak majd a hálapénzes orvosokra

Több mint félezer ember dolgozik a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál, annál a titkosszolgálatnál, amelyen belül egy ötven fős csapat kizárólag a hálapénzt elfogadó orvosokra utazik majd márciustól. Azzal, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló orvosok is bekerülnek ebbe a körbe, több tízezerrel nő az NVSZ "ügyfeleinek" száma. A lépés Pintér Sándor belügyminiszter keze nyomát viseli.