Az adatok mást mutatnak, de 2020-ban megállt a keresetek növekedése

Csak minimálisan nő az idén a keresetek vásárlóereje, ezzel megtörik a bérfelzárkóztatás négy éve tartó folyamata. A nyáron eldől, tartható-e a béremelést a szociális hozzájárulási adó csökkentésével ösztönző modell.

Az adatok mást mutatnak, de 2020-ban megállt a keresetek növekedése

Olyan szép, hogy nem is lehet igaz – gondolhatja, aki csak egy futó pillantást vet az elmúlt négy esztendő keresetnövekedést ábrázoló grafikonjára. Ha a 2016-os évet vesszük alapul, amikor a kormány megkötötte szociális partnereivel a nagy üzletet a járulékcsökkentéssel ösztönzött béremelésekről, imponáló adatsor ötlik a szemébe: a nettó átlagkereset évről évre tíz százalék körüli, többször azt meghaladó mértékben nőtt, 2016-tól a tavalyi év végéig bő 50 százalékkal.

397 400 forintos bruttó átlagkeresetet mért a KSH

A nettó átlagkereset a statisztikai hivatal szerint 272 900 forint volt.

A növekedés értékét megcsapolja ugyan az infláció, de a keresetek vásárlóereje így is nagyjából 35 százalékkal javult, ami nem lebecsülendő teljesítmény.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.