Fémgumókat kotornának össze a tenger mélyén, de fogalmuk sincs, mit tesznek tönkre ezzel

7 perc

2021.10.26. 13:00

Küszöbön a mélytengeri bányászat, miután egy apró csendes-óceániai szigetország és egy nemzetközi bányavállalat kijátszaná a szabályozás hiányosságait. A tengerfenék rendkívül gazdag ritka fémekben, de az oceanológusok környezeti katasztrófától tartanak.

Képletesen szólva valóságos cunamit indított el Nauru, amikor nemrég arra kérte a Nemzetközi Tengerfenék-hatóságot (ISA), hogy dolgozza ki a nemzetközi vizek alatti mélytengeri bányászat szabályait. Pontosabban aktiválta az ENSZ tengerjogi konvenciójának egy elfeledett, „apróbetűs” klauzuláját, amely lehetővé teszi az aláíró országok számára, hogy felszólítsa a világszervezet által 1994-ben létrehozott ISA-t a munka két éven belüli befejezésére, amennyiben úgy ítéli meg, az erről szóló tárgyalások túl lassúak. Nos, a Tengerfenék-hatóság valóban évek óta rágódik a témán, de ez érthető, hiszen sok tudós szerint többet tudunk a mély űrről, mint az óceánok mélyéről.

Videót küldött fel a Mariana-árok mélyéről egy kínai tengeralattjáró

Új kínai tengeralattjáró merült legénységével együtt a tenger legmélyére, a nyugat-csendes-óceáni Mariana-árokba.

Ha az ISA két év alatt nem tudja a szabályozást rögzíteni – amire jó esély van –, akkor a szervezet ideiglenes engedélyt adhat a szigetállamnak. Nauru tehát elvben a partnerével, a DeepGreen kanadai bányászati vállalattal legkorábban 2023-tól nekiláthat a tenger mélyének a kiaknázásához. Az Ausztráliától északkeletre lévő mikronéziai sziget a „nemzetközi közösség iránti kötelezettségét” hangoztatta, mondván, neki sok veszíteni valója van a klímaváltozás miatt. A gondolatmenet lényege, hogy a felmelegedés miatt emelkedik a tengerszínt, ami veszélyezteti a szigetet, viszont az ezt lassító zöld átalakuláshoz – azaz az elektromos autókhoz, akkumulátorokhoz, napelemekhez, szélturbinákhoz – szükséges ritka fémek elképesztő bőséggel állnak rendelkezésre a tenger mélyén.