Pont, mint Ace Ventura: igazi nyomozók keresik az eltűnt házi kedvenceket
A koronavírus-járványban megnőtt a kereslet a kutyákra az Egyesült Királyságban, s a kereslet élénkülését bizony a tolvajok is észlelték. Mivel egyre értékesebbek az állatok, egyre többet emelnek is el közülük. Ennek megakadályozására, illetve az ebek visszaszerzésére kis túlzással már egész iparág épült.
Amint hírét veszik az alattomos gonosztettnek, nyomban százak kezdenek nyomozni. Plakátokat helyeznek ki a bűncselekmény körzetében. Ajtóról ajtóra járva keresik a tanúkat. Drónokról figyelik a környéket. Elemzik a biztonsági kamerák felvételeit. Arra is jut ember, hogy lelki támaszt nyújtsanak az összetört áldozatnak. Erről számolt be nemrég a londoni The Economist, amelyet böngészve nem elsősorban arra számítanánk, hogy kutyatolvajokkal és azok felderítésével foglalkozik. De hát a briteknél "fokozódik a helyzet".
A koronavírus felbukkanása óta a karanténba zárt szigetlakók közül mintegy hárommillióan vettek magukhoz új háziállatot – egyebek mellett azért is, hogy kutyasétáltatással jussanak legális kimenőhöz. A kereslet hatására természetesen megugrottak az árak. Tavaly tavasszal egy beagle-kölyök 563 fontba került – írja a precíz hetilap –, decemberben már 1447-et kértek érte.
Nem csoda, hogy angol és walesi rendőrségi adatok szerint 11 százalékkal nőtt a háziállatlopások száma. Azért is, mert a jogi kockázat alacsony: minden érzelmet mellőzve a törvény tárgynak, ingóságnak tekinti a háziállatokat. Országszerte változó, melyik helyi rendőrség mennyi fáradságot szán ilyen ügyekre. Azért is elharapózott ez a fajta galádság, mert a haszon magas lehet, főképp akkor, ha gátlástalan tenyésztők kaparintják meg az ebeket, és a divatot kihasználva mindenféle dizájnerkeverékeket kereszteznek belőlük.