Magyarországon az emberek 90 százaléka D-vitamin-hiányos, és ez nagyon nem jó
Az utóbbi években sokan kezdték egyfajta csodaszernek tekinteni a D-vitamint, amely a daganatos betegségektől a depresszióig sok egészségi problémát segít megelőzni. Az is elterjedt, hogy még a Covid ellen is hatásos. Mi igaz ebből?
A D-vitamin felfedezésének története viszonylag közismert. Az ipari forradalom idején Angliában megfigyelték: a szegény városi gyerekek körében gyakori, hogy a csontjaik nem elég erősek, eldeformálódnak, eltorzulnak. Az angolkórnak nevezett betegség állatoknál is előfordult. Edward Mellanby biokémikus észrevette, hogy a tőkehalmájolajjal itatott kutyák nem lesznek betegek, amit eleinte az olajban lévő A-vitaminnak tulajdonított. Később rájöttek, hogy egy másik, ugyancsak zsírban oldódó vitamin, a D-vitamin a kulcs: ha nincs belőle elég a szervezetben, a kalcium és a foszfor nem tud megfelelően felszívódni, ez pedig a csontok törékenységéhez, lágyulásához vezet. Az ipari forradalom korában a gyerekek az elégtelen táplálkozás és a napfény hiánya miatt jutottak kevés D-vitaminhoz, ez vezetett az angolkórhoz.
A csontok egészségének megőrzésében játszott szerepe tehát régóta tudott. Annak felismerése, hogy egyéb problémák kezelésére is alkalmas lehet, már jóval későbbi fejlemény. Manapság tele van az internet a D-vitamin fontosságáról szóló cikkekkel, legyen szó daganatos betegségekről, depresszióról, cukorbetegségről, szív- és érrendszeri betegségekről vagy éppen a Covidról.