Techet Péter: Az oltás mint kultúrharc

4 perc

2022.01.08. 09:00

A koronavírus-járvány hosszú távú hatása nem feltétlenül a populizmus meggyengülése lesz, sőt, az elitellenesség vagy a tudománykritika még baloldali követőkre is talál. Vélemény.

Tízezrek tüntetnek Európa számos városában a megszorító intézkedések ellen, a járvány kérdése átírta a korábbi vitákat:

új kultúrharc bontakozik ki, és ez fölülírja a jobboldal-baloldal megosztottságot.

Parászka Boróka: Mindennapi ellenségünk add meg nekünk ma

Sem a bal, sem a jobb, sem az állampártiak, sem az államellenesek, sem a nacionalisták, sem az internacionalisták nem azok, akik eddig voltak. Megkezdődött mindenki száraz polgárháborúja mindenki ellen. Az ellenségképek úgy mutálódnak, mint a koronavírus. Vélemény.

Az oltás- és lockdownellenesség nem csak a szélsőjobboldalon van jelen. Nyugat-Európában különösen a német nyelvű területeken relatíve alacsony a beoltottság – még Belgiumban is a németnyelvű régió a maga 67 százalékos átoltottságával elmarad Flandriától vagy Vallóniától–, és ez a német eszmetörténetben gyökeredző, ezoterikus, zöld, baloldali elméletekkel is magyarázható.

Az oltásellenes csoportok érveiben a 19. századi német romantika természetközelisége, modernitás- és technika-ellenessége köszön vissza. Az antropozófiaként is ismert filozófiai irányzat, amely Németország délnyugati részén vagy Svájcban a mai napig jelentős társadalmi támogatottsággal rendelkezik, eleve szkeptikus a hivatalos tudomány szerintük elidegenedett nyelvezetével szemben.