Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Nem kérdés, hogy orosz agresszió történt Ukrajna kárára, ám Oroszország, pláne Vlagyimir Putyin elnök nemzetközi felelősségre vonása jelen helyzetben gyakorlatilag lehetetlen – mondta a hvg.hu kérdésére Hoffmann Tamás nemzetközi jogász. A Corvinus Egyetem docensét arról kérdeztük, mi jöhet azután, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette: Ukrajna eljárást kezdeményezett Oroszország ellen a hágai Nemzetközi Bíróságon. A kijevi vezetővádja szerint Moszkva az Ukrajna elleni inváziójával megsértette a nemzetközi jogot, és a hadsereg háborús bűncselekményeket követett el offenzívája során.
Sok bírósági szervezet, kevés hatáskör
Hoffmann Tamás nemzetközi jogász szerint a kérdés azért bonyolult, mert ugyan ő nem ismer olyan, nem orosz nemzetközi jogászt, aki szerint nem lenne igaz, hogy az orosz agresszió nemzetközi jogot sértett, ám a Nemzetközi Bíróság csak akkor járhatna el ez ügyben, ha mindkét érintett ország elfogadná a törvényszék joghatóságát, márpedig Oroszország ennek nem veti alá magát.