Orbán szerint csak a Fidesz tud kormányozni. De akkor miért csak ennyire futotta?
Objektíven semmi sem támasztja alá, hogy a Fidesz az elmúlt 12 évben a közepesnél jobb kormányzati teljesítményt nyújtott volna. Igaz, hogy egy ellenzéki kormánynak komoly tapasztalati- és káderhiánnyal kellene szembenéznie, továbbá nehéz átadás-átvétellel épp egy kritikus geopolitikai-világgazdasági időszakban. Ugyanakkor a Fideszt kényszerpályákon tartja az elmúlt 12 év, főleg kül- és gazdaságpolitikában, amelyek épp az évtized kormányzati fókuszterületei lesznek Európában.
„Legalább kormányozni tudnak” – szól a Fidesszel szembeni korrupciós vádakra adott válasz mára egyesek szájából komolyan, másokéból ironikusan. Orbán Viktor március 15-ei kampánybeszédében lényegében ezt az érvet vezette fel, azt állította, csak a Fidesz képes (jól) kormányozni. Egyéb értelmezhető kampányérv nem hangzott el, az óvodások nemi identitásának megvédése nem tekinthető annak. Orbán szerint a Fidesz egyfelől már bizonyította, hogy tud kormányozni, másfelől erre az ellenzék nem alkalmas.
Most minden eshetőségre készen kell állni, ezért az országnak olyan kormány kell, „amelyik nem most merészkedik ki először a nyílt vízre” – mondta Orbán. Ez most nem az „amatőrök órája”, „nem a dilettánsok ideje”. „Mi nem vagyunk kezdők” – érvelt a miniszterelnök.
A kanyarban kanyarodik, nem előz
Ami a múltbéli teljesítményt illeti, a kormányzás minősége sok szempontból nyilván szubjektív megítélés kérdése. Vannak olyan választók, akik az egy négyzetméterre jutó stadionok magas számát pozitívan értékelik, vannak, akik negatívan, és vannak, akik számára ez semleges. A múltbéli teljesítményt ráadásul nehéz mihez mérni, hiszen a történelemben nincsen „ha” – az elmúlt 12 évben a Fidesz volt kormányon, már sosem derül ki, mi lett volna, ha nem így alakulnak a dolgok.
Most omlik rá a Fideszre a választási osztogatás, csak még nem látszik
Az első pillanattól nyilvánvaló volt, hogy az árstopoknak és a pénzszórásnak nem lesz jó vége. De szerencsével a gazdaság és a büdzsé elbírták volna a károkat. Aztán Oroszország megtámadta Ukrajnát.
A miniszterelnök azt mondta például, „kétszázezerrel több gyermek született, mint ha a baloldal maradt volna kormányon”, de természetesen teljességgel lehetetlen megállapítani, hány gyerek született volna, ha máshogy alakul az ország politikai vezetése.
Az nem jó érv, hogy a Fidesz jobban kormányzott 2010 után, mint az MSZP–SZDSZ koalíció 2010 előtt, hiszen teljesen mások voltak a gazdasági, politikai stb. körülmények. De még ha lenne is alapja az összevetésnek, az semmit sem mondana a mostani választásra nézve, adva, hogy a jelenlegi ellenzéki politikusok nagy része semmiféle pozíciót nem töltött be 2010 előtt.