Gideon Rachman: Az elhúzódó ukrán háborúra rámehet a Nyugat egysége

A demokratikus nemzetközi közösség egyre bizakodóbb az ukrán válság végső kimenetele ügyében, ami jogos, de egyben veszélyes is – figyelmeztet a Financial Times külpolitikai főelemzőjének legújabb cikke.

  • hvg360 hvg360
Gideon Rachman: Az elhúzódó ukrán háborúra rámehet a Nyugat egysége

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Gideon Rachman szerint a harcok orosz szemszögből sokkal rosszabbul alakultak, mint ahogy azt a legtöbben remélték nyugaton. A transzatlanti válasz ereje, gyorsasága és egysége pedig még a szankciókat elrendelő országokat is meglepte. Emellett özönlenek a fegyverek Kijevnek.

Az egyre elszántabb hangulatot jól jellemezte Joe Biden amerikai elnök varsói megjegyzése, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem maradhat hatalmon. Még akkor is, ha sokak szerint kár az elszólásért, amit azután az amerikai külügyminisztérium próbált kiigazítani. Mindenesetre a kijelentés azt jelzi, hogy az orosz államfő pozíciója most rosszabb, mint az agresszió előtt volt, odahaza és külföldön egyaránt.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?