Tényleg látni fogják a Fidesz győzelmét Brüsszelből, de nem úgy, ahogy Orbán szeretné
Ha feltételezzük azt, hogy a Fidesz Európa-politikája nem változik meg, akkor a magyar kormánynak a tovább szűkülő nemzetközi mozgástérrel, bírálatokkal, jogi eljárásokkal és potenciálisan forrásvesztéssel kell szembenéznie. Cserébe az EU számolhat fontos ügyekben magyar vétókkal. Sorra vesszük az egyes területeket – ha már Orbán Viktor szerint a Fidesz győzelme nem csak a Holdról, de Brüsszelből is "egészen biztosan" látszik.
Hetes cikkely
Miközben a magyar kormány és médiája azt harsogta, hogy Brüsszel be fog avatkozni a magyar választásokba, a féléves elnökséget betöltő francia kormány belügyminisztere hetekkel ezelőtt kijelentette, hogy a Magyarországgal kapcsolatos hetes cikkely szerint eljárást addig nem folytatják, amíg a választások véget nem érnek Magyarországon. Merthogy – ezt is mondta – nem akarják semmilyen módon sem befolyásolni a szavazás kimenetelét.
Az eljárás már évek óta zajlik, egy-két hónap csúszás tulajdonképpen nem számít. A következő esemény az lesz, hogy várhatóan két hét múlva az úgynevezett Általános Ügyek Tanácsában (ahol Magyarországot Varga Judit igazságügyi miniszter képviseli) ismét lesz egy meghallgatás. Ez a folyamat nem tud ennél tovább lépni. A következő állomásnak annak kellene lennie, hogy a tagállamok ajánlásokat fogalmaznak meg a magyar kormánynak, aztán a megadott határidő leteltével megnézik, hogy ebből mit sikerült teljesíteni.
Nincs túl nagy lelkesedés ez ügyben a tagállamok körében, nem lehet megjósolni, hogy mikor jutunk el idáig, ha egyáltalán ez bekövetkezik. Egy fordulópont lehet, hogy mi történik a másik fekete báránnyal, a szintén ezen eljárás alá volt Lengyelországgal. Az meg azon múlik, hogy a lengyelek az uniós joggal ellentétesnek nyilvánított igazságügyi reformjuk – egyébként beígért – részleges visszavonása mikor következik be. Ez egy dominóeffektust is jelentene: ha a lengyelek ezt meglépik, akkor véget érhet velük szemben a hetes cikkelyes eljárás, és hozzáférhetnek a helyreállítási alapokhoz is.
Brüsszel és Varsó kapcsolata – a lengyelek orosz–ukrán háborúban felvállalt önzetlen és proaktív szerepe miatt – egyre jobb, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök lépten-nyomon bezsebelheti uniós kollégái elismerését, és néha úgy tűnik, mintha el szeretne távolodni magyar kollégájától.
Daniel Freund: Az ukrán helyzet esélyt ad Orbánnak a jogállamisági ügyek jegelésére
Az EU bíróságának döntése alapján alkalmazható a jogállamisági mechanizmus, így megvonhatók az uniós támogatások. Az eljárás egyik szószólóját, a zöldpárti Daniel Freund EP-képviselőt kérdeztük.
Európai mozgástér
Az elmúlt néhány évben a Fidesz az európai pártpolitikában jelentéktelenné vált. Szövetségesi rendszere – leszámítva a lengyel és a szlovén vezetést – kizárólag olyan politikai erőkből áll, amelyek saját országukban nincsenek kormányon, és erre nincs is esélyük. Az Európai Néppártból történő kilépés megpecsételte a Fidesz szerepét az Európai Parlamentben is: képviselői a függetlenek közé kerültek, parlamenti alelnöki vagy bizottsági elnöki, alelnöki pozícióik nincsenek, felszólalásaik súlytalanok.