Nehéz lesz az ébredés a magyar rezsiálomból az orosz-európai energiaháborúban
A lengyelek a Mol terjeszkedését, a németek pedig már a paksi atomerőmű orosz bővítését fúrják – belpolitikai triumfálása után egy hónappal Orbán Viktor egyre több veszteséget szenved el a Moszkva elleni energiaembargó körüli vitákban. Kérdés, meddig tarthatja 2014-es árakon a magyar háztartások energiafogyasztását, miután az elmúlt két év alatt 25-szörös volt az áremelkedés a szabadpiacon.
Kezdik kiismerni az európai politikusok, miként kell beszélni Orbán Viktorral. Észérvek helyett inkább a pénzzel szorítják sarokba, hogy meg lehessen menteni az emberéleteket Ukrajnában.
Ez történik akkor is, amikor Lengyelországban előterjesztés készül a szenátusban, hogy a magyar Mol ne vásárolhassa fel az egyik ottani benzinkúthálózatot, és akkor is, amikor a német gazdasági és klímavédelmi miniszter hirtelen irányt vált, és kvázi maga áll az orosz olajembargó élére.
A zöldpárti Robert Habeck takarásában Orbán az elmúlt heteket még jól átvészelte, hiszen amíg Németország blokkolta az orosz energiahordozók embargóját, addig a Fidesz-kánon is harsoghatta, hogy Magyarország semmilyen körülmények között nem járul hozzá a bojkotthoz – a helyzet percről percre változik, tegnap este Brüsszelben már azt rebesgették, hogy nem lesz magyar vétó.
A ZDF újságírója szerint visszavonhatta a magyar kormány a belengetett vétót
Florian Neuhann-nal egy magasrangú uniós diplomata közölte a hírt.
Csakhogy Habeck – nem függetlenül a német gazdaság erejétől – néhány héten belül megoldotta, hogy harmadára szorítsa le az ország oroszolaj-szükségletét. Mi több, amikor ezzel végzett, a német sajtóban azt szellőztették meg, hogy Habeckék az orosz nukleáris ágazat termékeit is felvennék a szankciós listára, beleértve persze a paksi igényeket is. Ez pedig gyökeresen új helyzetet teremtett a magyar ellenállás számára.