Catherine Belton: A progresszív KGB-sek végül eltávolíthatják Putyint a hatalomból
Könyörtelennek, birodalomépítőnek és jó kommunikátornak tartja Vlagyimir Putyin orosz elnököt a Putyin emberei című, magyarul most megjelent könyv szerzője. A Financial Times egykori moszkvai tudósítója folytatja kutatását, és azt is ki akarja deríteni, miért van ennyire jó kapcsolat a Kreml ura és Orbán Viktor között.
HVG: Hosszú ideje figyeli Vlagyimir Putyin pályáját, milyen embernek tartja az orosz államfőt?
Catherine Belton: A fő motivációja az, hogy helyreállítsa Oroszország nagyhatalmi státuszát. Mindig is fájlalta a szovjet birodalom széthullását. Örökre vele maradt az a nap, amikor a berlini fal leomlása után a drezdai KGB-székházban a szovjet titkosszolgálat emberei égették a titkos iratokat, s amikor nagy tömeg gyűlt össze az épület előtt, ő megpróbált segítséget kérni az egyik közeli szovjet támaszpontról, ám a válasz az volt, hogy nem tehetnek semmit, mert Moszkva hallgat. Nagyon fájt neki, hogy a Szovjetunió mindent feladott.
A másik fő jellemzője a kegyetlenség, és az, hogy mindent hajlandó megtenni a hatalom megszerzéséért és megtartásáért. Amikor a demokrata Anatolij Szobcsak szentpétervári polgármester helyettese volt, akkor is igyekezett megtartani a kapcsolatot az egykori KGB-sekkel, életben tartotta a titkosszolgálati hálózatot és még a szervezett bűnözéssel is kész volt összeállni, hogy elérje céljait.
Valószínűleg még a moszkvai KGB-seknél is kegyetlenebb volt, és drezdai idejében számtalan olyan titkos akcióban vett részt, amelynek a Nyugat aláásása volt a célja.
Ugyancsak jellemző rá a kisebbségi komplexus, de emellett ő is emberi lény, egy kicsit jellemző rá a lustaság is. Szerintem amikor hatalomra került, egy kicsit vonakodott is, de közben nagyon jól kommunikált és olyannak mutatta magát a korábbi elnök, Borisz Jelcin környezetének, amilyennek látni akarták őt.
Az is igaz, hogy szeret élni, szeret úszni, imádja a nőket, szerintem, ha csak rajta múlott volna, már nyugdíjban lenne. De a környezetében lévők ezt nem engedték meg, annyi bűncselekményt követtek el és akkora hatalmat szereztek, hogy Putyin visszavonulása veszélyt jelenthetett volna a számukra. Úgy vélem, hogy a körülötte lévő ex-KGB-sek voltak azok, akik végül belevitték őt az Ukrajna elleni háborúba.
HVG: Mennyire változott meg Putyin, hiszen többször is azt mondta, egy csekista mindig csekista marad…