Épp az omikron enyhébb tünetei miatt lehet veszélyesebb a „Covid-köd”
Egyre többen vannak, akik tünetmentesen vészelik át a fertőzést, így nem kezelik őket időben, ezért náluk nagyobb eséllyel alakulhat ki hosszú ideig tartó poszt-Covid-szindróma, amelynek leggyakoribb tünete a fejfájás, a feledékenység, a tompa, nehézkes gondolkodás – azaz a „Covid-köd”.
„A poszt-Covid-szindróma kialakulásának valószínűsége nincs összefüggésben azzal, hogy milyenek voltak az elsődleges tünetek, enyhe panaszok után is kialakulhat komoly poszt-Covid-betegség. A tünetek megjelenése és súlyossága az egyéni adottságoktól függ, például attól, hogy kinek mennyire erős az immunrendszere, mennyi ellenanyag alakul ki a szervezetében, s hogy ez az ellenanyag nem bizonyul-e olyan autoantitestnek, amely a szervezet ellen fordul” – mondja Pázmány Annamária, a tartós Covid-panaszokkal küszködőket is kezelő Prima Medica Egészséghálózat egészségszakmai igazgatója.
Az ő tapasztalataik azt mutatják, azoknál kisebb a tartós panaszok kialakulásának a veszélye, akik a fertőzöttség első tüneteinek megjelenése után azonnal elkezdenek vírus elleni szert szedni. A nemzetközi vizsgálatok alapján arra lehet következtetni, hogy minél gyorsabban irtják ki a koronavírust a szervezetben, annál kisebb a veszélye a hosszú ideig megmaradó panaszok megjelenésének.