Bloomberg: A külföldi segítségen múlik a háború kimenetele
A Nyugat erkölcsi felháborodása és szolidaritása kedvezően hatott az ukránok moráljára, ám az ország szabadságának megőrzéséért zajló küzdelem nem ér véget egyhamar. Lapszemle.
A vezércikk szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök abban bízik, hogy a nyugati egység összeomlik, mivel drámai módon megdrágul és gáz és az élelmiszer, illetve jön a tél. A demokratikus közösségnek azonban be kell bizonyítania, hogy téved. Ehhez azonban leginkább a saját közvéleményét kell felkészítenie arra, hogy a háború el fog húzódni. Ezzel párhuzamosan pedig növelni kell a támogatást mindazoknak a polgároknak, akik nem tudják fizetni a megemelkedett kiadásokat.
A segítség hat hónapja megy Ukrajnának az önvédelemhez és egyik szankció követte a másikat, a vérontás azonban folytatódik. Az emberek idáig túlnyomórészt egyetértettek azzal, hogy vissza kell verni az agresszort, ám ez a hozzáállás változhat, miután folytatódnak a harcok.
Az európaiak szemében a megnövekedett megélhetési költségek és energiaárak az első számú gondot jelentik az invázió kapcsán, a nukleáris fegyver bevetésének eshetőségével egyetemben.
A csömör eloszlatására az európai vezetőknek tisztázniuk kell a közös célokat, így azt, hogy meg kell védeni a demokratikusan megválasztott ukrán kormányt és az ország önrendelkezését, hogy az orosz erőket felelősségre kell vonni a háborús bűnökért, és végül hogy nem szabad olyan tűzszünetet kötni, amely lehetővé tesz egy újabb támadást Moszkva részéről. A minimum az, hogy érvényben maradnak a büntető intézkedések, viszont mennek továbbra is a gazdasági segélyszállítmányok ukrán földre.