Emelt díjas tudakozó: ki jár jól a végén a nagy Vodafone-biznisszel?
Meglepő időzítéssel váltja valóra régi álmát a kormány, hogy ellenőrzése alá vonja a magyar távközlési piacot: a 4iG-t előretolva megveszi a brit Vodafone itteni leányvállalatát. A párosnak ez 715 milliárd forintba fog fájni – igaz, ebbe akár török, német vagy portugál befektetők is besegíthetnek.
Jólesően sóhajtva indulhatott nyaralni Jászai Gellért, a 4iG távközlési és informatikai cégcsoport elnöke, miután társaságának sikerült megállapodnia történetének legnagyobb felvásárlásáról, a Vodafone Magyarország megvételéről. Pedig lenyelt már pár nagy halat.
Ez az üzlet lehet a hivatalos kommunikáció szerint „az iparág legjelentősebb piacformáló tranzakciója Magyarországon az 1990-es években lebonyolított Matáv-privatizáció óta”, igaz, most részben éppen ellentétes a folyamat: az állam terjeszkedik. A piacformálás azonban nem tűnik túlzásnak, amit az ár is jelez. A legtöbb ember számára értelmezhetetlen összeget, 715 milliárd forintot fizetnek a Vodafone-ért a londoni székhelyű holland anyavállalatnak.
Évtizedes álmát váltotta valóra az Orbán-kormány a Vodafone felvásárlásával
Már a második Orbán-kormány kimondta, hogy nemzeti mobilszolgáltatónak márpedig lennie kell, és minimum 2012 elejétől fogva többször, többféleképpen neki is futott a feladatnak, de mindig visszapattant. Most egy 2013-as tervet leporolva, a gigászi megszorítások közepette is elképesztő összeget elköltve vette meg a Vodafone-t, a NER egyik mintacégével, a 4iG-vel közösen, így végül lesz nemzeti mobiltársaság.