Nem példátlan a mostani drágulás, de az élelmiszerárak tényleg brutálisan elszálltak

8 perc

2022.09.14. 04:30

1998 elején láttunk utoljára a mostanihoz fogható inflációt, azzal a nem kis különbséggel, hogy akkor már a lecsengő ágában járt, most viszont még mindig nem tudjuk, hol lesz a vége. Ennél is fájóbban idézi a mostani helyzet az 1970-es évek közepi állapotokat: egy külső sokk mutatja meg azt, hogy az addigi gazdaságpolitika mennyire képtelen a válság kezelésére.

Most már nyugodtan mondhatjuk, hogy Orbán-kormány idején még sosem volt ekkora infláció: azzal, hogy 15,6 százalékosra nőtt a fogyasztói árak emelkedésének üteme Magyarországon, eljutottunk arra a szintre, ahol utoljára 1998 január-márciusában jártunk. A gyorsan változó hatásoktól megtisztított maginfláció pedig még régebben volt ennyire magas: az most 19 százalékon áll, ott, ahol utoljára 1996 októberében. Az volt a hónap, amikor egyre nagyobbra kezdett duzzadni a pár héttel korábban kitört Tocsik-botrány, a Macarena vezette a Billboard-listát, és II. János Pál pápa a katolikus vallással összeegyeztethetőnek nyilvánította az evolúciós elméletet – nem ma volt.

Az utolsó alkalom, amikor akkora volt az infláció, mint most, igencsak máshogy nézett ki, mint az idei helyzet. És nem csak azért, mert 1998-ban a Bokros-csomag alatt megugrott drágulás lecsengő időszakában éltünk, most pedig még mindig felívelőben van az infláció. Kis leegyszerűsítéssel: korábban minden nagyjából egyenletesen drágult, most pedig a szolgáltatások és – egészen mostanáig – a nyomott árú rezsi visszahúzza, cserébe az élelmiszerek nagyon durván drágultak.

Nézzük például, hogyan állt össze az infláció 1998-ban!