Könnyen lehet az adakozás sztárja egy-két milliárdos, miközben vagyonához képest aprópénzt osztogat
Kínos magyarázkodásba kezdhetnek a "hatékony adományozás" módját kereső irányzat képviselői: a leggazdagabb támogatójuk ugyanis mindeddig az a Sam Bankman-Fried volt, aki a világ legnagyobb kriptotőzsdéjét vezette, amíg ki nem derült, hogy az egész mögött csalás van. Kérdés, mennyire életszerű, hogy valaki azért keressen pénzt, hogy aztán eladományozza.
Amikor nagy cégek zuhannak össze, akkor nem ritka, hogy más vállalatokat is magukkal rántanak, az viszont újdonság, hogy egy kriptotőzsde összeomlása egy filozófiai irányzatot is fenyegetni kezdjen. Márpedig most épp ez történik: a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, az FTX csődjével foglalkozó hírekből nem maradhat ki az sem, hogy az alapítója, Sam Bankman-Fried az effektív altruizmus leggazdagabb híve volt. (Az effektív altruizmus lényege, hogy érvekre alapozva megtalálják azt a módot, amellyel a leginkább lehet másokon segíteni.) Nem csoda, hogy a mozgalom vezetői most rohamtempóban határolódnak el tőle.
A kriptovalutázás egykori csodagyereke – akiről majd a csődeljárásban kiderül, kezdettől fogva csaló volt-e, vagy csak katasztrofálisan rossz döntések sorozatával vesztette el mások több milliárd dollárját – ahol csak tudta, elmondta: ő az effektív altruizmus követője, és csak azért szeretne minél több pénzt felhalmozni, hogy amikor majd öregkorában visszavonul, akkor mindent el tudjon osztogatni jótékony célra.
Valójában az effektív altruizmus nem pontosan ezt jelenti, ez csak egy irányzata – erről mindjárt kicsit részletesebben –, de érthető, hogy a felületesebb hírekben ezt emelik ki, annyira jól hangzik.