Érdemes-e beülni a parlamentbe? A hogyan továbbot keresi az ellenzék

10 perc

2022.04.07. 07:30

Nem volt világos üzenet, nem volt jó a kampány, és a miniszterelnök-jelölt is sokat hibázott – összegzi lapunknak a történelmi súlyú választási vereség okát az egyik ellenzéki parlamenti képviselő. Márki-Zay Péter viszont állítja, a baloldali szavazók „megvoltak dekára”, a jobboldaliak viszont „Gyurcsány és a háború” miatt máshová szavaztak.

Kérdés, hogy az újabb fideszes kétharmad után kiket is kell megszólítania az ellenzéknek. A Józsefvárosban egyéniben győzelmet arató egykori Párbeszéd-tagban, a ma civilként politizáló Jámbor Andrásban még az is felvetődött, hogy érdemes-e egyáltalán átvenni a mandátumot:

Végig kell gondolni, leváltható-e választásokon egy ilyen autokrácia.

Ha a válasz nem, akkor azt a szellemi munkát kell elvégezni, hogy egy parlamenti mandátum vagy egy választáson való indulás milyen stratégiát szolgál.” Számos képviselő ugyanezt érzi, a Momentum színeiben indult Hadházy Ákos interjúnkban beszél az új cselekvési formákról.

Radikális újratervezés kell

– mondja Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa is. – Végig kell gondolnunk, milyen hibákat követtünk el, és mi történt az elmúlt években a vidék Magyarországán.” Szerinte tévútra vezette őket az a gondolat, hogy a csalódott fideszeseket jobboldali ideológia alapján kell meggyőzni. „Az a helyes és járható út, amit Jámbor Andrásék csináltak Józsefvárosban: elmagyarázták a legszegényebbeknek, miért rossz nekik a Fidesz társadalompolitikája, és hogyan éreznék a mindennapokban a saját bőrükön a baloldali politika pozitív hatásait. Így sikerült nyernie és a Dúró Dórára négy évvel ezelőtt leadott szavazatokat harmadára apasztania. Csakhogy nagyon nehéz a Szikra Mozgalomhoz hasonló szervezetet létrehozni országszerte” – mondja.

Lesz valaha esély Orbán ellen?

Nem lehet azt mondani, hogy az összes magyar Orbán Viktor mögött állna, de az biztos, hogy a Fidesz egy homogén, egyöntetű többséget szerzett szinte az összes vidéki körzetben, ami egy egységes akaratot fejez ki - mondta a hvg360-nak Balázs Zoltán politológus. A népszavazás érvénytelensége szerinte azt is mutatja, hogy a rendszer nem működik hibátlanul.