Jámbor András: "A józsefvárosi kampányban sikerült felépíteni egy közösséget"
Hogyan lehet egy szegényebb kerületben meggyőzni az embereket, hogy rossz nekik a Fidesz politikája, és hogyan lehet tovább politizálni? – erről beszélgettünk Jámbor Andrással, Józsefváros civilként a parlamentbe jutott – ott a Párbeszéd frakciójába beülő – képviselőjével.
HVG: Hogyan lehet tovább politizálni a negyedik kétharmad után? Felveszi a mandátumot?
Jámbor András: Nem akkor tudjuk meg, hogy mit jelent a negyedik kétharmad, amikor megszületik, hanem akkor, amikor a hatalom birtokosai élni kezdenek a felhatalmazással. Megválasztottak egyéni képviselőnek, fel kell venni a mandátumot, és dolgozni kell az Országgyűlésben, ez nem kérdés. De ha egyszerű állampolgár lennék, akkor is fontosak maradnának azok az ügyek, amelyek eddig is, például a munkavállalói jogok, a lakhatás vagy az egészségügy kérdése. Ezen dolgozni kell tovább. Erős élmény volt, hogy a kampányban sikerült felépíteni egy közösséget; azt meg kell őrizni. Kiderül majd, hogy mi az, ami ebből kampányspecifikus, és mi az, amit más ügyek mellé oda tudunk állítani vagy a további munkánkban használni. Mert ebből a választásból azt a következtetést biztos levonhatjuk, hogy nemcsak a kampányra kell fókuszálni, hanem folyamatos munkára van szükség. Vannak erről elképzeléseim, de biztos receptem nincs.
Érdemes-e beülni a parlamentbe? A hogyan továbbot keresi az ellenzék
Nem volt világos üzenet, nem volt jó a kampány, és a miniszterelnök-jelölt is sokat hibázott - összegzi lapunknak a történelmi súlyú választási vereség okát az egyik ellenzéki parlamenti képviselő. Márki-Zay Péter viszont állítja, a baloldali szavazók „megvoltak dekára", a jobboldaliak viszont „Gyurcsány és a háború" miatt máshová szavaztak.