László Csaba: Letolt nadrággal állunk, nem mindegy, mennyi pénz érkezik Brüsszelből
Hiába tetszetősek az első fél év növekedési adatai, több jel mutat arra, hogy a magyar gazdaság fél-egy éven belül recesszióba csúszik – véli László Csaba egyetemi tanár, korábbi pénzügyminiszter, aki szerint az államháztartás finanszírozási költségei megduplázódhatnak. Interjú.
HVG: Az első negyedévben 8,2, a másodikban 6,5 százalékkal bővült a gazdaság. Hogy lesz ebből recesszió? Hiszen a minap a Szabad Európának azt nyilatkozta, hogy fél-egy éven belül visszaesés várható.
László Csaba: Úgy, hogy a növekedés üteme tovább fog csökkenni, és fenntartom, hogy valószínűleg lesz némi visszaesés. Ne feledjük, hogy a mostani adatokba a statisztikai bázishatás is belejátszik, például a Covid miatt összeomlott turizmus az idén impozáns fellendülést mutat. Másrészt az első fél évben a lakossági fogyasztást a kormány a költségvetési költekezéssel erőteljesen megtolta, ez nem mehet így tovább. Az emiatt szükségessé vált megszorítások – bár a kormány nem szereti ezt a kifejezést, de mégiscsak erről van szó – szintén fékezik a növekedést.
Ehhez adódik az energiaárak megugrása, az infláció miatti félelem, a forint értékvesztése. Ha a lakossági gáz- és áramárak felemelése azzal jár, hogy a háztartások spórolni kezdenek az energiával, és a vállalatok is egyre nagyobb odaadással teszik ezt, akkor kevésbé fog nőni a hazai össztermék, mint a pazarlás éveiben, de ettől nem kell kétségbe esni, sőt kifejezetten előnyös fordulat lenne.