Az egyik leggyakoribb halálok, az orvosi hiba ellen is harcolnak az izraeli startupok
A jövő gyógyításába enged betekintést Izrael izgalmas, például a távdiagnosztikában élen járó orvostechnikai startupjainak világa, melynek innovatív megoldásai választ adhatnak az egészségügy globális válságára is.
A stroke a nyugati világban a negyedik leggyakoribb halálok, mégis csak minden tizedik beteg kap megfelelő és gyors kezelést – kezdte bemutatóját európai újságírók előtt David Golan, a Viz.ai startup társalapítója a cég tel-avivi irodájában.
„Az életmentésben minden perc számít, nekünk a platformunk révén sikerült 123-ról 39 percre csökkenteni a kórházba érkezéstől a kezelésig eltelt átlagos időt”
– mondta. A Viz.ai rendszere a kórházban készült CT- vagy egyéb képet azonnal a saját platformjára küldi, és a mesterséges intelligencia által elemzett felvételt mobiltelefonon vagy más eszközön egyből láthatják orvosok – köztük specialisták –, akik gyorsan dönthetnek a szükséges beavatkozásról.
A 2016-ban alapított cégnek a Google és az Apple alkalmazásáruházából is letölthető, kórházanként évente 10 ezer dollárba kerülő applikációját már több mint ezer, főként amerikai egészségügyi intézményben használják. A diagnosztikai területeit továbbfejlesztő – így például a tüdőembóliára is kiterjesztő – vállalat értékét már 1,2 milliárd dollárra emelte két amerikai kockázatitőke-társaság 100 millió dolláros áprilisi tőkebevonása.
Mint sok izraeli orvostechnikai startup, a Viz.ai is személyes indíttatásból született. A gépi tanulásból doktorált Golannek is volt agyiér-problémája: egy ideig nem tudott beszélni, és részlegesen lebénult. Alapítótársa, Chris Mansi amerikai érsebész pedig egy sikeres agyműtét ellenére elvesztette páciensét a beavatkozás késedelme miatt.