Az egyiptomi diktatúra klímacsúcsot rendez, de nem akar zöld aktivistákat látni a közelben

4 perc

2022.11.05. 09:00

Nem segíti a sürgős éghajlati akciótervek elfogadását, hogy az egyiptomi kormány még a szállodaárakat is tízszeresére emeltette, csak hogy megakadályozza a hazai és külföldi civilek, illetve környezetvédő mozgalmak részvételét a Sarm es-Sejkben kezdődő globális klímakonferencián.

A felmelegedés és az éghajlatváltozás nem ismer határokat, ahogy a minden évben máshol megrendezett globális klímacsúcs-találkozókon és -konferenciákon sem csak az állami vezetők és szakértők vesznek részt, hanem a Föld minden tájáról érkeznek hangos civil szervezetek is. Az egyiptomi Sarm es-Sejkben november 6-án, vasárnap kezdődő idei összejövetelről azonban alighanem hiányozni fognak a nemzetközi és helyi független környezetvédő aktivisták és mozgalmak, mivel a kairói kormány jelentősen korlátozza őket.

Ne egyen több húst heti két hamburgernél, és máris megmentheti a bolygót

Lesújtó eredményre jutott egy friss klímajelentés, amely szerint a fejlett világban azonnal csökkenteni kéne az emberek húsfogyasztását, ha el akarjuk kerülni a klímakatasztrófa legsúlyosabb következményeit.

A 2013-ban puccsal hatalomra jutott Abdelfattah al-Sziszi elnök rezsimje az utóbbi majd egy évtizedben módszeresen tiporta el az emberi jogokat, tiltott be szinte minden tüntetést,

több tízezer embert vett őrizetbe politikai okok miatt, többeket pedig megöltek vagy megkínoztak.

Al-Sziszi a világon az egyik legdurvább módon nyomta el a független civil társadalmat, köztük a környezetvédő mozgalmakat. Egyes nemzetközi és helyi civil szervezetek arra panaszkodnak, hogy mivel nem tudnak részt venni az idei, 27. klímacsúcson (COP27), befolyásolni sem tudják az ottani folyamatokat. A külföldiek nem vagy csak nehezen kapnak vízumot, és adminisztratív eszközökkel elképesztő mértékben – sokszor a tízszeresére – emelték a vörös-tengeri üdülőhely szállodaárait.