A nemzetközi bankdrámák is rámutattak a magyar gazdaság kiszolgáltatottságára

6 perc

2023.03.24. 08:00

A svájci Credit Suisse és az amerikai Silicon Valley Bank megroppanása után hivatalos hazai források sietősen megjegyezték, hogy a magyar bankrendszer és a gazdaság kiváló egészségnek örvend, ám a helyzet, egyebek közt a történéseknek a forintra gyakorolt hatása, nem éppen ezt mutatja. Nem meglepő módon a befektetők sem nyugodtak.

Pániknak még nem nevezném, de érezhető a bizonytalanság.

Nekem épp hétfőn járt le egy betétem az UBS-nél, és megvallom, el akartam vinni a pénzemet, egy másik bank amúgy is magasabb kamatot ígért. Aztán mégis otthagytam, mert az UBS is rátett egy hajszálnyit. Mindent elkövetnek az ügyfelek megtartásáért” – számolt be tapasztalatairól a HVG-nek egy Svájcban élő magyar nagyvállalkozó. Elmondása szerint régen a svájci pénzintézetek vonzerejét a banktitok adta, de amióta a hatóságok számára hozzáférhetővé váltak az információk, a megbízhatóság lett a legfontosabb. „Nincs még egy állam Európában, amelynek ennyi pénzt megérne, hogy ezt megőrizze” – vélekedett az üzletember.

„Ami Svájcban vagy az USA-ban történt, az nem a magyar bankok gondja. Nálunk nincs sem betétesi, sem befektetői bizalomvesztés” – szögezte le a HVG-nek névtelenül egy banki elemző. Ám árnyalta is a mondandóját, hisz a befektetők ilyenkor nem az észérvekre hallgatnak, hajlamosak túlreagálni a helyzetet. Látszott ez azon is, ahogyan – főként a külföldi befektetők – megrángatták az OTP Bank részvényárfolyamát. Ilyenkor egyik napról a másikra összeeshet egy nagybank tőzsdei kapitalizációja, messze a valós cégértéke alá.