Budapesti fura szerzetek: Áldásy Ignác, az Arany Sas fogadó titokzatos remetéje
A délvidéki mágnás csaknem 50 éven át lakott a fogadóban, az első ott töltött évtizede után minden kapcsolatot megszakított a külvilággal. Utánajártunk, hogy miért csinálta: különcségből, merő emberutálatból, esetleg szerelmi csalódás miatt tette, vagy csupán azért mert nem volt teljesen normális?
A reformkor csúcsán Áldásy Ignác, a dúsgazdag torontáli földesúr bekocsizott a pesti Arany Sas fogadóba, ahol kivett két, egymásba nyíló szobát, majd ott maradt a szállóban, egészen a félszáz évvel később bekövetkezett haláláig.
Ám mint oly gyakran a valóság és az anekdotikus történetek kibogozhatatlan csomóvá összefonódott szálai esetében, Áldásy Ignác történetéről sem lehet pontosan tudni, hogy mikor is kezdődött.
A titokzatos remete haláláról beszámoló Budapesti Hírlap 1889. szeptember 7-i számában a cikk szerzője 1840. május 15-ét jelöli meg a történet kezdeteként, egyes később született elbeszélések pedig 1838-ra, a nagy pesti árvíz évére teszik azt.
Áldásy úr érkezésében elsőre semmi meglepő nem volt, elvégre a pénzzel jobban eleresztett vidéki nemesurak gyakran választották szálláshelyül az Arany Sast (ez a mostani Kossuth Lajos és a Semmelweis utcák kereszteződésében állt az V. kerületben), nem utolsó sorban azért, mert az akkor még leginkább német polgárvárosnak számító Pesten a Sas volt az egyetlen jelentősebb fogadó, ahol magyar nyelvű étlapot is tartottak.
Áldásy tehát megérkezett, ételt rendelt, amit felvitetett a szállására, majd evett, szivarozott, végül lefeküdt aludni és innentől kezdve így teltek a napjai, csupán félévente egyszer hagyta el a fogadó épületét, amikor befogatta a lovait és kikocsizott velük a városba, ám a Budapesti Hírlap szerzője szerint ezzel a szokásával is felhagyott 1849. május 21-én.