Sokba kerülhet nekünk Kína újabb nagy ugrása

4 perc

2023.01.28. 11:30

A gazdasági növekedés újraindítása céljából engedte el a szigorú járványkezelési politikát Kína, és a fordulat egyszerre jó és rossz hír Amerikának és Európának is.

Tízmilliószám rajzottak ki a kínaiak a holdújévi ünnepek múlt szombati kezdete óta, megteltek a pályaudvarok, zsúfoltak voltak az országutak, a légitársaságok nem győztek új járatokat indítani. Hivatalos becslés szerint 2,1 milliárd utazást kezdeményeznek a hosszú szabadság alatt, ami a koronavírus-járvány kirobbanása előtti 2019-es év hasonló időszakában mértnek mintegy 70 százaléka. A kínaiak egyelőre kisebb számban mennek külföldre – ahol a pandémia előtt évi 250 milliárd dollárt költöttek –, ha kikapcsolódni vágynak,

Hongkongba, Makaóba tartanak, de mindenekelőtt rokonokat látogatnak,

illetve a városokban dolgozó vidéki vendégmunkások hazautaznak.

Szerencsét hozhat a Nyúl éve a kínaiak számára?

Vasárnap kezdődött meg az idén a holdújév, amelynek idei szimbóluma a Nyúl, a legszerencsésebb állat a kínai hagyományok szerint. Az ázsiai országban úgy tartják: el is kel egy kis szerencse a 2022-es év után.

Minderre három éve nem volt módjuk. Miután ugyanis 2019 végén a hatalmas iparvárosban, Vuhanban feltűnt a koronavírus első változata, Kína zéró toleranciát hirdetett: a járványt úgy kezelte, hogy a fertőzés legkisebb jelére lakóházakat, körzeteket és városrészeket zárt le. Bár külföldön kételkedtek a hivatalos adatokban, a drasztikus intézkedésekkel a betegek és a halottak számát is minimalizálták, ám egyúttal termelési láncokat szakítottak szét, gyárakat ítéltek leállásra.