szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Vasárnap kezdődött meg az idén a holdújév, amelynek idei szimbóluma a Nyúl, a legszerencsésebb állat a kínai hagyományok szerint. Az ázsiai országban úgy tartják: el is kel egy kis szerencse a 2022-es év után.

A kínai gyerekek immár digitális ajándékot kapnak az újévben – írja a pekingi China Daily. A vörös boríték (hongbao) minden gyereknek jár ilyenkor, és a múltban a felnőttek személyesen nyújtották át, de a digitális forradalom ezt is megváltoztatta: ma már okostelefonon érkezik az ajándék.

A Nyúl évében mindenki több szerencsét vár, mint tavaly, amikor a kínai gazdaság az elmúlt négy évtized legrosszabb eredményét produkálta. Az optimizmus érződik a tőzsdéken is, ahol emelkednek az árfolyamok – hangsúlyozta a Hongkongban megjelenő South China Morning Post. A lap gyorsan hozzáfűzte: egyelőre még nincs ok az ünneplésre, hiszen tavaly a kínai tőzsdék teljesítménye elmaradt az amerikai és az európai eredményektől, noha azok is gyengék voltak.

Külföldön egyre jobban bíznak a kínai gazdaság újraindulásában: a Morgan Stanley például 23 hónapon keresztül óvatosságot ajánlott Kínával kapcsolatban, most azonban látni véli a bikát, amely a tőzsdéken az árfolyam-emelkedési trend szimbóluma.

A Nyúl évében a kínai turisták elárasztják a világot. Ezt jósolja a Pekingben megjelenő Global Times, amely arról számolt be, hogy az utazási irodákat megrohamozták a külföldi útra vágyakozók, akik az elmúlt három évet bezárva töltötték Kínában, hiszen a zéró Covid-tolerancia politikája miatt a határokat lezárták. Február 6-tól lehet turistacsoportoknak újra külföldre utazni, és ezt nagyon sokan ki akarják használni Kínában. Egyelőre húsz ország közül válogathatnak a kínaiak, akiknek első számú kedvence Thaiföld. Utána Vietnám, Indonézia, Szingapúr és Kambodzsa következik.

A kínai kormánynak ez volt a holdújévi ajándéka, amelyet a hétvégén jelentettek be Pekingben.

Nem terjesztik-e a Covid-járványt külföldön a kínai turisták? Sok országban tesztet követelnek a belépéskor, de a kínaiak igyekeznek megnyugtatni a világot. Az országos járványügyi bizottság egyik tagja úgy nyilatkozott a hétvégén, hogy a kínai lakosság 80%-a már megfertőződött a vírussal, illetve be van oltva a Covid-vírus ellen.

Messi a Nyúl évében született

Az argentin szupersztár, aki világbajnoksághoz juttatta Argentínát Katarban, a legszerencsésebb állat jegyében látta meg a napvilágot, és ez hozzájárult a sikeréhez – állítják a kínai horoszkópkészítők, akik szerint a születés éve meghatározhatja azt is, ki milyen eredményt ér el az életben.

Aki a Nyúl évében született, vagyis 12, 24, 36, 48, stb. évvel ezelőtt, az nagy változásokra számíthat egészségében, családi kapcsolataiban és a karrierjében egyaránt – nyilatkozták kínai horoszkópkészítők a CNN-nek. Akik azzal a jó tanáccsal is szolgálnak: utazzanak délre azok, akik a Nyúl évében születtek.

Diplomáciai nyitás a Nyúl évében

Pekingbe várják Antony Blinken amerikai külügyminisztert. Aki jól ismeri az új kínai külügyminisztert, hiszen az nem is oly rég még Kína washingtoni nagykövete volt.

Davosban Janet Yellen pénzügyminiszter találkozott Liu Ho miniszterelnök-helyettessel, és ezzel megnőttek a várakozások Pekingben, ahol a globalizáció folytatását remélik a kereskedelmi háború helyett, amelyet Donald Trump elnök kezdett el, de eddig utódja, Joe Biden is folytatott. A kínaiak már csak ezért is bíznak abban, hogy a Nyúl éve jobb lesz, mint a tavalyi, a Tigrisé, amely évtizedek óta a legrosszabb növekedési eredményt produkálta a világ második legnagyobb gazdaságában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!