Június 1-én elfogyhat az USA pénze, globális káosz jöhet. 1000 milliárd dolláros érme a megoldás?
A republikánus képviselőház és a demokrata elnök szembenállása ismét csetepatéba torkollott az adósságplafon-emelésről, amely nélkül fizetésképtelen lesz az Egyesült Államok. Az ideológiai ellentét egyre élesebb, ami az USA számára gazdasági és geopolitikai veszélyeket is rejt. A helyzet rendezéséhez unortodox ötletek is előkerültek.
Hovatovább rítussá válik Washingtonban, hogy ha a kormányzat „színétől” függetlenül folyamatosan gyarapodó államadósság a törvény által meghatározott plafonjába ütközik, akkor az alkotmány alapján a kassza kulcsán őrködő, éppen republikánus irányítás alatt lévő képviselőház politikai háborúba kezd a hivatalban lévő demokrata elnökkel a limit megemeléséről. Nem mintha fordított helyzetben a demokrata törvényhozók ne esnének neki a republikánus elnöknek – az ifjú szenátor Barack Obama olvasott be például 2006-ban George W. Bushnak –, ám jellemzően könnyebben kötnek kompromisszumot.
A Stratfor szerint recessziót idézhet elő, ha az USA nem növeli meg időben az adósságplafonját
Ha az amerikai kormány nem emeli meg időben az adósságplafont, a gazdasági és pénzügyi bizonytalanság növekedni fog, és felveti az amerikai adósságtörlesztés nemteljesítésének veszélyét, ami recessziót idézhet elő - írja a Stratfor geopolitikai elemzőcég. Miután a 2022-es pénzügyi évben 1,4 billió dolláros hiányt regisztrált, az amerikai szövetségi kormány január 19-én elérte az adósságplafont, amely a szövetségi kormány által kibocsátható adósság maximális összegét határozza meg.
A republikánusok viszont egyre közelebb nyomulnak a széléhez annak a szakadéknak, amely
az USA technikai fizetésképtelenségét jelenti, és a világ legnagyobb gazdaságára, valamint magára a világgazdaságra nézve is káosszal fenyeget.
Miután a republikánusok Newt Gingrich vezetésével 1994-ben – 1952 óta első alkalommal – többséget szereztek a képviselőházban, kétszer is megbénították a kormánygépezetet, ám végül alkut kötöttek Bill Clinton demokrata elnökkel. A kölcsönös engedményeknek köszönhetően az 1998–2001-es pénzügyi években az addig krónikusan deficites amerikai költségvetés többlettel zárt – amire azóta sem volt példa. 2011-ben már Obama volt az elnök – aki elismerte, hogy a Fehér Házból másképp néznek ki a pénzügyek, mint a Capitolum épületéből –, amikor az úgynevezett teadélutános mozgalom republikánusai csak pár lépésre álltak meg a szakadéktól. A helyzet veszélyére a Standard & Poor's hitelminősítő azzal figyelmeztetett, hogy a történelemben első alkalommal megvonta a tripla-A besorolást az amerikai államkötvényektől.