Szeretettel Brüsszelből: Hova menjenek a belgák, ha olcsóbban akarnak bevásárolni?

6 perc

2023.05.16. 10:30

Az ukrajnai háború árnyéka természetesen a belga bevásárlókocsikig is elér, rakétasebességgel lőttek ki az árak. A belgák egyharmada a környező országokba jár nagybevásárolni, ám szerzőnk összefoglalója szerint az élelmiszerpiaci helyzet még ennél is bonyolultabb a régióban.

Az Ukrajnában dúló háború gazdasági hatásai a több ezer kilométerrel nyugatabbra fekvő országokban – így Belgiumban – is naponta érezhetők. Meglepő, de igaz: ennek a látszólag messzi háborúnak – mint a történelem minden háborújának – Nyugat-Európában is vannak haszonélvezői és vesztesei.

Az orosz agresszióra válaszul bevezetett gazdasági szankciók egyik nyertese például – áttételesen – maga a belga állam. A csővezetékeken szállított orosz gázra kimondott EU-szankciók nem vonatkoznak a tartályhajókon különféle nyugat-európai terminálokba érkező cseppfolyósított orosz földgázra (LNG). Márpedig az egyik legnagyobb ilyen terminál épp a belga Zeebruggében található.

Belgium szívesen hangoztatja, hogy gazdasága nem függ az orosz energiaimporttól – és valóban: 2022-ben az ország gázimportjának kevesebb mint 7 százaléka származott Oroszországból. Viszont a többi európai államnak szánt cseppfolyósított földgázt szállító orosz tartályhajók – az Egyesült Államokból vagy Katarból érkezőkkel egyetemben – mind a flandriai Zeebruggében kötnek ki.

Szeretettel Brüsszelből: A belga kormány rezsit csökkent

Belgiumban is elszálltak az energiaárak, noha több más országtól eltérően kevésbé van kitéve az orosz-ukrán konfliktus okozta gázszállítási bizonytalanságnak. Az árrobbanással leginkább érintett háztartások és vállalkozások állami segítségre számíthatnak.