Török Gábor: Akár Orbán után is lehet folytatni az orbánizmust

19 perc

2023.06.06. 04:30

Török Gábor politikai elemző 4-5 éve még azt gondolta, hogy egy esetleges személyi változás után belső hatalmi harcok várnak a Fideszre. Mostanra viszont olyan hatalomgyárat működtet a Fidesz, hogy felmerülhet a kérdés, ha a karizma nem is, de a rendszer továbbadható, feltéve, ha ezt előkészítik. De lát ilyen törekvést? Vele szóba áll Orbán Viktor? Milyen rendszer válhatná a NER-t? Mit tart még izgalmasnak a politikában? 20 évvel ezelőtt a Magyar Hírlap kiadványában ő volt a 11. legsikeresebb fiatal. Most mennyire tartja magát sikeresnek? Portrésabb interjú Török Gáborral.

hvg360: „A 60 sem rossz, de a 70 az igazi” – posztolta születésnapján Orbán Viktor miniszterelnök. Mit gondol, 10 év múlva is miniszterelnökként köszöntik majd őt párttársai, egészen addig, míg le nem szedetik velük a szöveget?

Török Gábor: Szerintem nem lehet kizárni, hogy még 10 év múlva is Magyarország kormányfője lesz.

hvg360: Van, aki kizártnak tartja, hogy Orbán Viktor nyugdíjba menjen. Ön lát rá esélyt?

T. G.: Egyszer biztos eljön ennek az ideje, de nem tudom, ezt mikorra tervezi. A politikai helyzetet és a kommunikációját figyelve azt gondolom, ez beláthatatlan időtávon belül fog megtörténni. Nem hiszem, hogy a húszas évek kérdése lenne, ráadásul korábban többször elmondta, hogy 2030-ig tervez.

Egyébként magát a „nyugdíjba menés” kifejezést is érdemes értelmezni egy politikus esetében, mert nyilván nem azt értjük alatta, hogy teljesen visszavonulna a politizálástól.

hvg360: Ebből az is következik, hogy a Fidesz gyakorlatilag beláthatatlan ideig lesz hatalmon?

T. G.: Inkább azt mondanám, hogy lehet. Ha valamit megtanított a magyar- és a világtörténelem, az az, hogy minden ilyen magabiztos, jövőre vonatkozó mondat után következnek előre nem látható változások.

Névjegy

A kétezres évek hajnalán sok tehetséges, ambiciózus magyar ért el relatíve hamar, viszonylag fiatalon olyan sikereket, amit egy szűkebb, szakmai közegen túl a nagyközönség is megsüvegelendőnek tartott. Most, 20 évvel később megnéztük, ki mire vitte. Török Gábor politikai elemző neve az elmúlt 20 évben szinte fogalommá vált, bár az utóbbi években kevesebbet szerepel. A Vision Politics Budapest Kft. tulajdonosa (emellett más cégben is érdekelt), politikusoknak viszont már nem ad tanácsot. Sólyom László köztársasági elnök mellett volt az utolsó ilyen posztja. Nemzeti liberálisnak vallja magát, 1998 és 2000 között az SZDSZ parlamenti képviselőcsoportja mellett működő Politikai Szakértői Intézet vezetője volt, de később, államtitkársága idején dolgozott Horn Gáborral is. 20 éve a Magyar Hírlap kiadványában felemlegették, hogy köztársasági elnök is lenne, ami inkább csak egy vicc volt részéről, mintsem egy vágy. Annyit gondolt, hogy az az a pozíció, ahol helye lenne az olyan karakternek, mint amilyen az övé. Bár kacérkodott egy választással, mostanra semmilyen politikai ambíciója nincs. Egyetemen tanít, de a sport is ott van az életében: az MLSZ elnökségi tagja, és az MLSZ női bizottságának elnöke. Ebben az interjúban kicsit többet mesél magáról és az aktuálpolitikán kívüli gondolatairól, mint nyilvánosan szokott. Az 50 legsikeresebb fiatalról szóló sorozatunk eddig megjelent cikkeit ide kattintva találják meg.

Azt tehát nem lehet állítani, hogy a következő 10 évben a Fidesz biztosan kormányon lesz, vagy Orbán Viktor lesz a miniszterelnök, ugyanakkor egy olyan politikai rendszer épült ki, amely megadja a lehetőségét annak, hogy ha jól alakulnak a Fidesz számára a dolgok, még tíz évig, vagy akár tovább is maguknál tartsák a hatalmat.

hvg360: Orbán Viktor nélkül működhet a rendszer? Ez is az egyik fő dilemma.

T. G.: Nekem is az. Az elmúlt években többször elmondtam, hogy ez nem egy intézményesült, hanem sokkal inkább egy személyhez kötődő, köré szerveződött, alapvetően személyes kapcsolatokra építő rendszer.