Nem feltétlenül fizetnek többet a cégek az új hulladékgazdálkodási rendszerben, de az adminisztrációba beleizzadhatnak
Nem mindig teljesen világos, hogy egy-egy vállalatnak, vállalkozásnak mi is a kötelezettsége a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerében (EPR), ráadásul a Mol-leányvállalat Mohu internetes rendszere sem működik gördülékenyen.
Vállalatok ezrei kaptak figyelmeztetést, hogy regisztrálniuk kell a hulladékgazdálkodási rendszert július 1-től koordináló Mol-leányvállalatnál, a Mohunál, különben megbírságolhatják őket. A cégek közül sokakat ért váratlanul az új rendszer bevezetése, ami számos új kötelezettséget is ró rájuk. Nem csak mindennapi kommunális hulladékuk elszállíttatását kell a Mohuval intézniük, hanem a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerének (EPR) is meg kell felelniük, és persze fizetni az ezzel járó díjakat, szintén a Mohunak.
Az EPR-be bárki beletartozhat, akár már csak azzal is, ha olyan eszközt szerez be külföldről, amire vonatkoznak az EPR-szabályok, és ez független attól, hogy milliárdos bevételű oriáscégről vagy csekély jövedelmű egyéni vállalkozóról van szó. Az ügyben azonban sok még a nyitott kérdés, és a Mohu első levele nem magyarázta el, hogy a címzett mely esetekben kötelezettje a kiterjesztett gyártói felelősség rendszerének. Így ugyanis lehet, hogy elkezdte a regisztrációt akkor is, ha semmi teendője nem lett volna.
Sértheti az uniós jogot, ha százmilliárdokat varázsol magának a hulladékból a Mol
A fideszes parlamenti többség, valamint az Orbán-kormány olyan sok ponton sértett érdekeket és a gyanú szerint jogelveket is az új hulladékgazdálkodási rendszerrel, hogy idővel az igazságszolgáltatás valamelyik bugyrában még alá is áshatják a Mol jogosultságait.