Parászka Boróka: Jólnevelt Orbán magánebédelt Bukarestben Tusványos előtt
Sakk-matt-helyzet várja magyar és román oldalon is a magyar miniszterelnök tusnádfürdői beszédét. Minden szereplőnek tennie kell azért, hogy megelőzze vagy legalább mérsékelje a botrányt. Székelyföldre menet ezért tehetett bukaresti kerülőt Orbán, hogy magánlátogatást tegyen a román szociáldemokrata miniszterelnöknél. Vélemény.
„Teljesen normális gesztus a két miniszterelnök találkozója” - fogalmazott Kelemen Hunor, miután Orbán Viktor tegnap délután, a szokásos éves Tusványosi fellépésére igyekezve tett egy háromszáz kilométeres kitérőt Bukarestbe és együtt ebédelt Marcel Ciolacu miniszterelnökkel. Magánebédelés volt a kis intermezzo, az ebéd nem is volt része a hivatalos programnak. De úgy tűnik, Novák Katalin köztársasági elnök sokadik hasonló, nem hivatalos romániai látogatása után szoknunk kell ezt a „jöttem is, meg nem is, voltam is meg nem is” kapcsolattartást.
Tizenhárom éve nem volt ilyen szintű egyeztetés a két miniszterelnök között, ennek is örülni kell, hiszen két, sok szempontból egymásra utalt, sok szempontból ellentétes stratégiát követő szomszédos országról van szó.
Románia a schengeni csatlakozásra vár, ki van szolgáltatva most a tagországok együttműködni akarásának, támogatási szándékának. Ha minden igaz, jövőre Magyarországé az EU soros elnöksége, kulcsszerepe lehet abban, hogyan folynak vagy zárulnak le a tárgyalások. Magyarország ugyan oroszbarát politikát folytat, ellentétben a következetesen Putyin-ellenes, a NATO-hoz végletesen lojális Romániával, de a fekete-tengeri zöldenergia-folyosó, a Fekete-tengertől Magyarország felé vezető üzemanyag-szállítás mindezek ellenére is stratégiai fontosságú B terv lehet a magyarok számára.
Parászka Boróka: Románia odaállt Amerika mellé - és meg is kéri az árát
Európának ebben a felében nincs jó oldal, nincsenek önálló döntésekre, gazdasági autonómiára képes, saját állampolgáraik ellenőrzése alatt álló államok. Rossz és kevésbé rossz függő viszonyok vannak. De a románok legalább nem hazudják, hogy nem lesznek gyarmat. Vélemény.
Szóval kölcsönös hasznok, érdekek terelnék most egymás felé Romániát, ha nem lenne olyan terhelt a diplomáciai viszony. Körülbelül negyedévente van jegyzékváltás a két ország között, kiszámíthatóan. Különösen rossz a most kormányzó szociáldemokraták (PSD) és a Fidesz között a viszony – az RMDSZ kormányzati pozíciói többször inogtak úgy meg, hogy a PSD volt kormányon, és választani kellett: Bukarest vagy Budapest barátsága ér-e többet Kolozsvárnak. Rendszerint Budapest győzött.