Putyin semmilyen jelét nem mutatja annak, hogy ismét utat engedne az ukrán gabonának
Azonnal drágulni kezdett a tőzsdén a kukorica és a búza, miután Oroszország nem volt hajlandó újra meghosszabbítani az orosz–ukrán gabonaegyezményt, és ennek az ukrán kikötővárosok bombázásával ad hangsúlyt. A moszkvai döntés miatt milliókkal nőhet az éhezők száma a világon.
Oroszország a maga módján nyomatékosította, hogy valóban nem áll szándékában meghosszabbítani az ENSZ és Törökország közvetítésével tavaly júliusban tető alá hozott gabonaegyezményt. Mióta Moszkvában bejelentették, hogy lezártnak tekintik a július 17-én lejárt megállapodást,
az orosz hadsereg a Fekete-tengerről és repülőgépekről indított rakétákkal, valamint drónokkal folyamatosan támadja Odesszát,
valamint a többi olyan ukrajnai tengeri kikötőt, ahonnan egy év alatt több mint harmincmillió tonna gabonát – elsősorban kukoricát, búzát és napraforgótermékeket – exportáltak a világ sok országába.
Putyin 25-50 ezer tonna gabonát ígért egy sor afrikai országnak
Ráadásul ingyen szállítanák le ezt a mennyiséget.
Orosz állítások szerint a napok óta tartó rakétaeső fő oka az, hogy Ukrajna tengeri drónokkal megrongálta az Oroszországot és a 2014-ben annektált Krímet összekötő kercsi hidat. Ha őket valóban csak a bosszú vezérelné, akkor Odessza belvárosa elleni rakétatámadások mellett nem feltétlenül a kikötői infrastruktúrát, illetve a gabonasilókat próbálná szisztematikusan lerombolni. Sorra érik támadások a Duna deltájában, a román határ szomszédságában lévő ukrán folyami kikötőkben lévő raktárakat is.