Megbéníthatja a magyar autógyártást is, ha Kína megtámadja Tajvant – exkluzív interjú Tajvan budapesti képviselőjével
Tajvan már független és szuverén, nem kell, hogy kikiáltsa a függetlenségét, aminek esetére Peking háborúval fenyeget – szögezte le Shih-Chung Liu, Tajvan budapesti képviseleti irodájának vezetője, de facto nagykövete. Az ukrajnai háború tanulsága szerinte az, hogy Tajvannak olyan elszántságot és erőt kell mutatnia Kína felé, hogy azt eltántorítsa minden felelőtlen lépéstől, s ebben bírja az USA támogatását. Egy esetleges katonai konfliktus minden eddiginél nagyobb globális chiphiányt okozna, aminek Magyarország is meginná a levét.
HVG: Hosszú elemzés jelent meg a minap az amerikai The Wall Street Journal napilapban, miszerint Tajvan előtt lehetetlen választás áll: Ukrajna vagy Hongkong legyen. Valóban csak ez a két út van?
Shih-Chung Liu: A nemzetbiztonságot és a külpolitikát tekintve Tajvan előtt nem ilyen fekete-fehér választási lehetőség áll. Alapvető fontosságú, hogy Tajvan erősödő demokráciájának jövőjét, valamint a gazdaságot, s benne különösen a félvezetőipar helyét a globális ellátási láncban biztosítsuk. Ami ezt a célt, illetve a külső katonai fenyegetést illeti, mindig a legrosszabb forgatókönyvre kell készülnünk, katonai és politikai értelemben egyaránt. A Kínai Kommunista Párt (KKP) ugyanis soha nem mondott le az erő alkalmazásáról Tajvannal szemben.
HVG: Éppen erről mondja az amerikai napilap, hogy Tajvan talán nem a legjobb védelmi stratégiát dolgozta ki. Másrészt számára nem úgy tűnik, hogy a fiatalabb generáció harcolni és meghalni akarna Tajvanért. Mit gondol ezekről az állításokról?