Kiszorítás, kispadra ültetés, leckéztetés – így végzik a Fidesz belső kritikusai
Nagy port kavart Pesty László tusnádfürdői kritikája, majd az interjú, amelyben a bírálatát magyarázta. A Fideszt Orbán katonás, a vadabb kiszólásokat nem túlzottan toleráló pártként működteti, kevesen merik elmondani a véleményüket a nyilvánosság előtt, ezért is ennyire szembetűnő, ha valaki ezt megteszi. Mindenesetre azok, akik keményebb bírálatokat fogalmaztak meg a sajátjaikkal szemben, ha benne is maradtak a rendszerben, nem kerültek nagyon magas polcra. Lázár János sem a Miniszterelnökséget vezeti már.
“Szerencsére a Fidesz vezetői, hasonlóan hozzám, jogvégzettek, és a római jog órákról nyilván emlékeznek a ius murmurandira, vagyis a morgolódáshoz való jogra” - így védte magát a 24.hu-nak adott interjúban a fideszes Pesty László, miután Tusnádfürdőn az ellenzéki politikusokat megszégyenítő véleményt fogalmazott meg nyilvánosan a NER-ről. „A kirakatban lopunk, csalunk, zsarolunk... hazudunk, kompromittálva egy történelmi eszmét, förtelem” - mondta Erdélyben a “Lölő-jelenségről”, nem megnevezve Mészáros Lőrincet és körét. Az, hogy a hűségesküt és kritikákat egyaránt tartalmazó interjúval mit is akart elérni Pesty, nem tudjuk, de az elmúlt tizenhárom évben, amióta a Fidesz-KDNP kétharmados többséggel egyeduralkodónak számít, nem ő az egyetlen, aki belülről illette kritikával a pártot.
A belső kritikai hangok egy része személyes sértettségre, személyi ellentétekre vagy belső helyezkedésekre vezethető vissza, de akadtak olyan fideszesek, akik azért bírálták a saját pártjukat, mert úgy érezték, nem jó irányba mennek a dolgok. A Pesty-interjúból is kiderül, hogy a "Lölő-jelenséggel" előhozakodó fideszes filmest zavarja, amiért egy barátjának a NER valamelyik nagykutyája vette el a cégét.
Akik mindent elveszítettek
A legnagyobb belső “kritikusnak” a 2010 óta épülő NER-ben egyértelműen Simicska Lajos számított, aki személyesen Orbán Viktornak ment neki.