Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az orosz erők visszavonultak Robotine faluból és kedvezőbb állásokat foglaltak el. Nem érdemes olyan körzeteket védelmezni, ahol nem lehet megfelelő pozíciókból folytatni a harcot – közölte az orosz főparancsnokság, amely ezzel megerősítette azokat a korábbi híreket, melyek szerint az ukrán hadsereg előrenyomult az ország déli részén található zaporizzsjai fronton és áttörte az első orosz védelmi vonalat.
Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) geolokációs adatokkal is megerősített elemzése szerint a támadók nyolc-tíz kilométeres mélységben hatoltak be az orosz kézen lévő területekre és jelenleg az első és második védelmi vonal közötti területen harcolnak, s a lövészárkokkal és erődítményekkel párhuzamos irányban próbálják meg kiszélesíteni az ellenőrzésük alá került területet.
Az orosz magyarázkodás ismerősnek tűnhet: tavaly ősszel, amikor az ukránok több ezer négyzetkilométernyi területet foglaltak vissza előbb az észak-keleti Harkiv, majd a déli Herszon városa közelében, akkor is a frontvonal kiegyenesítésének szükségességével és a kedvezőbb védelmi pozíciók elfoglalásával indokolták az akkor a mostaninál jóval szervezetlenebb visszavonulást. Az ukrán sikerekről szóló híreket Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is megerősítette. „Az ukránok fokozatosan felülkerekednek. Áttörték az orosz védelmi vonalakat és tovább haladnak előre” – mondta csütörtökön a norvég politikus az Európai Parlamentben.
Az ukránok látványos nyári sikere elmaradt, de egy hosszú háborúban győzhetnek
Az ukrán hadsereg az utóbbi napokban több kisebb sikert is elért a dél- és kelet-ukrajnai frontokon, és az orosz hátországban is fokozta tevékenységét. A remélt nagy áttörés azonban még várat magára. A nyugati elemzők egy csoportja már a 2024-es ukrán tavaszi offenzíváról ötletel.