Az EU tovább előszobáztatja a nyugat-balkáni országokat, előbb Ukrajna és Moldova csatlakozásáról tárgyalna
Az EU vezetői évek óta hangsúlyozzák, hogy az unió nyitva áll a nyugat-balkáni államok előtt, ám a szép szavak ellenére a többség számára csak távoli esély a csatlakozás, azzal a szerdán közölt jelentés sem biztatja őket. Az Európai Bizottság helyettük Ukrajnával és Moldovával nyitná meg a csatlakozási tárgyalásokat.
Montenegró a Balkán Svájcává és Európa Szingapúrjává kíván válni
– ez a napokban kinevezett új podgoricai kormányfő, Milojko Spajic célja. A megvalósítást ugyanakkor nehezíti, hogy a júniusi választások óta tartó kormányalakítási tárgyalásokat végül csak úgy sikerült eredményesen lezárni, hogy EU- és NATO-párti koalíciójába Spajic kényszerűen bevette a Montenegró Jövőjéért nevű, Oroszország- és Szerbia-barát pártot is, amely egyáltalán nem támogatja a hatszázezer lakosú egykori jugoszláv tagköztársaság euroatlanti integrációját.
Az Európai Bizottság azt javasolja, kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával és Moldovával
Az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben bejelentette, hogy a tagjelölt országok felkészültségét áttekintve azt javasolják a tagállamoknak, hogy kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával, valamint - bizonyos feltételek mellett - Bosznia-Hercegovinával is.
A montenegrói kormányalakítás időpontja egybeesett azzal, hogy az adriai miniállamba érkezett Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke jó hírt vitt: közölte, hogy Brüsszel további hatmilliárd euróval járul hozzá a térség még EU-ba vágyó országainak – Montenegró mellett Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Albánia, Észak-Macedónia és Koszovó – gazdasági fejlődéséhez.