Orbán Viktor sztárminisztere vásárlásra biztat, de az embereket óvatosságra inti az infláció
A pénzromlás üteme csökkent, de szintje még mindig elég magas ahhoz, hogy ne oldódjon a háztartások inflációs fóbiája. Közben a magyar gazdaság irányítói továbbra sem találják a közös nevezőt, a sok bizonytalanság miatt a szakértők várakozásai is eltérők.
Egyél-igyál, ne bánkódjál! – mintha az egykori cigánynótából merített volna ihletet Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, olyan odaadóan szorgalmazza, hogy a tavalyi krízist mielőbb felejtsük el, higgyük el, hogy bekövetkezett a fordulat. A háztartások kezdjenek el költekezni, ezzel segítik a magyar államháztartást, amelyben a legtöbb bevételt a fogyasztási adók hozzák, különben is, a fogyasztás lendíti fel a termelést – ismételgeti.
Nem példa nélküli eset ez a gazdaságtörténetben, 1931. január 11-én például az akkori sztárközgazdász, John Maynard Keynes szólított fel költekezésre. „Ó, patrióta háziasszonyok, holnap reggel rohanjatok ki otthonaitokból, az utcákon vessétek be magatokat a csodás leárazások világába, engedjetek a hirdetések csábításainak” – mondta a BBC-ben, azzal érvelve, a vásárlást megédesíti a gondolat, hogy javul a foglalkoztatás, gyarapodik az egész nemzet.
Csakhogy akkoriban brit földön a válság az általános árszínvonal csökkenésével, súlyos deflációval járt, amire valóban gyógyírt jelentett a vásárlás felfuttatása. Magyarországon azonban tavaly a száguldó infláció, az annak megfékezésére bevetett magas kamatok vitték recesszióba a gazdaságot, amelynek élénkítésével csínján kell bánni.Két esztendő alatt a forint elveszítette vásárlóereje közel egyharmadát, amit nem könnyű megemészteni. Erre figyelmeztet a Magyar Nemzeti Bank decemberi Inflációs jelentése is.