A Rogán-féle "Nemzeti Patika-hálózat" vagy nagy mutyi, vagy nagy bukta lesz
Alapvetően nem tűnik jó üzletnek az intézményi, vagyis kórházi gyógyszertárak koncessziós üzemeltetése, a forgalom jelentős, ám a vényköteles gyógyszereken elérhető árrés minimális. A koncesszort – biztosan az egyik nagy patikahálózat lesz – azonban nagy versenyelőnyhöz juttatják a lazább speciális szabályok.
A kormány koncesszióba adja az úgynevezett intézményi, vagyis kórházi gyógyszertárak működtetését – derül ki egy február végi kormányrendeletből, amelynek a gyógyszerforgalmazási törvény 2023 közepén eszközölt módosítása ágyazott meg. Ezeket a gyógyszertárakat jelenleg az egészségügyi intézmények maguk üzemeltetik.
A kórházi gyógyszertárak alapvetően belső gyógyszertárak, feladatuk a betegek ellátása. Sok helyen azonban úgynevezett vényforgalmú részleg is működik: olyan nyílt patika, ahova bárki bemehet akár az utcáról kiváltani a gyógyszerét, vagy megvenni bármi egyéb, a patikában kapható nem vényköteles gyógyszert, készítményt, gyógyászati eszközt. A jogszabály szerint az állam mindkét funkciót a koncesszorra bízza.
A koncesszort közbeszerzési eljáráson fogja kiválasztani az általános politikai koordinációért felelős miniszter (vagyis Rogán Antal kabinetminiszter) a Kabinetiroda alatt működő Nemzeti Koncessziós Iroda (NKOI) közreműködésével.
Jönnek a "Nemzeti Patikák"
A változás látványos lesz, a kormányrendelet szerint ugyanis a koncesszor (avagy annak projekttársasága) egyik feladata, hogy
megvalósítja az egységes arculathoz szükséges fejlesztéseket.
Az intézményi gyógyszertáraknak jelenleg nincs egységes arculatuk – miért is volna? A fentiekből azonban az következik, hogy a koncesszió életbe lépése után lesz, vagyis úgy fognak kinézni, mint a többi gyógyszertárhálózat, egységes logóval, névvel, színvilággal stb.