Pedagógusképzés és utánpótlás – ha az adatok mögé nézünk, nincs minek örülni
Bár nőtt a pedagógusképzésre jelentkezők száma, azonban a korábbiaknál is kevesebben vannak köztük a nappali képzésben első diplomájuk megszerzésére jelentkező fiatalok. Az évente a nyugdíjkorhatárt elérő 7-8000 pedagógus pótlására messze nem elegendő az első helyen nappali képzésre jelentkező 3700 fiatal – akiknek többsége nem is fog belépni az oktatásba. Juhász Ágnes, a Civil Közoktatási Platform munkatársának írása.
A kormány kommunikációja szerint egyértelmű a tanári béremelés pozitív hatása: az elsőhelyes jelentkezések száma rekordot döntött, a tavalyi közel 14 ezer és a tavalyelőtti 8700 helyett idén 17500 fő jelentkezett első helyen pedagógus képzési területre. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek adott interjújában kiemelte, hogy a felsőoktatási felvételi jelentkezéseken a második legnépszerűbb terület lett a pedagógusképzés. Minden szakon emelkedett a jelentkezők száma, több az óvodapedagógus, a gyógypedagógus, a tanító és a tanár, beleértve a természettudományos területet is.
Az emelkedés valóban nagyon jelentős, sőt, ha a tavalyelőtti adatokhoz viszonyítjuk, még jelentősebb: két év alatt kétszeresére nőtt ez a szám. Ráadásul az idei évben ez az emelkedés a felsőoktatásba jelentkezők összlétszámának csökkenése mellett következett be.
Az eredmény már nem ennyire látványos, ha nem a legrosszabb 2022-es, hanem a csökkenést megelőző 2019-es adatokkal hasonlítjuk össze: ekkor ugyanis a tavalyival azonos számban jelentkeztek pedagógusképzésre, nagyjából a mostaninak megfelelő teljes felsőoktatási jelentkezőszám mellett. De az idei év még így is rekordot jelent.
Ha azonban a részleteket is megnézzük, korántsem ilyen impozáns a kép.