Bardóczi Sándor: "Csodálkozunk, hogy a fák meg akarnak dögleni"
Kellemetlen meglepetés volt, hogy milyen borzasztó állapotban vannak a közterületi fáink, mondta a HVG-nek adott interjúban Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze. A fák 80 százaléka valamilyen betegséggel küzd, jellemzően a közterület felelőtlen használata miatt. De mit lehet tenni? Bardóczi Sándort új zöldfelületek kialakításáról, Rákosrendező zöldpotenciáljáról és a Városliget felemás rehabilitációjáról is kérdeztük.
HVG: 2020-ban nevezték ki Budapest főtájépítészévé, előtte ilyen pozíció nem létezett a Városházán, de a főkertészi pozíció is évtizedeken át betöltetlen volt. Ebből arra következtetek, hogy mire ön munkába állt, a fővárosnak rengeteg törlesztenivalója volt a saját zöldterületeivel szemben.
Bardóczi Sándor: Az emberek már a kinevezésem másnapján kérdezték, hogy miért nem kezdtünk még el zöldíteni, mert sok olyan fővárosi közpark van, ami meglehetősen a sorsára volt hagyva. Ezek rehabilitációját elő kellett készíteni: stratégiai terveket csináltunk közvélemény-kutatásokkal és helyszíni workshoppal, a parkhasználókat is bevonva.
Ezután elindult a részletesebb tervezés, néhol a megvalósulás is. Erről azért nehéz beszélni, mert egy átlagos állampolgár szemében a projekt-előkészítésnek semmilyen becsülete nincsen. Azt gondolják, hogy tervek, közbeszerzés és forrásszerzés nélkül mindent holnapra, de lehetőleg tegnapra meg lehet csinálni.
Miközben egy-egy ilyen nagyobb lélegzetű projekt előkészítése legalább öt, de optimálisan hét év, a Blaha Lujza tér esetében is ennyi ideig tartott.
HVG: Mi érte a legváratlanabbul, amikor Budapest állapotát felmérte?
B. S.: Kellemetlen meglepetés volt, hogy milyen borzasztó állapotban vannak a közterületi fáink: 80 százalékuk küzd valamilyen betegséggel.
Mi, emberek mindent megteszünk azért, hogy elpusztítsunk egy fát: sózzuk az utakat, szállítás közben letörjük az ágakat, szeretünk zöldfelületen óriási fesztiválokat csinálni, építkezünk körülöttük, amivel iszonyatosan nagy károkat okozunk.
És a végén csodálkozunk, hogy a fák meg akarnak dögleni.
De volt kellemes meglepetés is. Például én magam sem voltam tökéletesen tisztában vele, de Budapest valószínűleg benne van a top 3 európai fővárosban a természetvédelmi értékeit tekintve. A főváros közelében nagyon sokféle élőhely fellelhető. Az, hogy nagy kócsagot lehet látni a Ráckevei-Dunán, a Parlamenttől mindössze 7 kilométerre, szerintem egyedülálló.