Gyurcsány Ferenc nem megy sehová, kibújt belőle az Orbán Viktor, és azt is ígéri, "lejátssza a meccset"
Míg az ellenzéki pártokat lebénította a választási kudarc, a DK önbizalomtól duzzad: Gyurcsány nem mond le, a Magyar Péterhez szegődött szavazókat pedig még agresszívabb, „gyurcsányosabb” politikával hódítaná vissza. Hamvay Péter cikke.
A baloldal jövője múlik azon, hogy Gyurcsány Ferenc marad-e a DK élén – így sürgette a pártelnök visszavonulását egykori harcostársa, Lendvai Ildikó. A DK-alapító Leel-Őssy Gábor pedig egyenesen Waterloohoz hasonlította pártjuk 8 százalékos eredményét: „Teljes és totális vereség. Nem pusztán egy elvesztett ütközet, de egy korszak végleges lezárulta is.” Ami után szerinte nem marad más hátra Gyurcsány számára, mint a visszavonulás, ha nem is száműzetésbe, mint Napóleonnak Szent Ilona szigetére, de legalább a kötcsei birtokára.
„Jó hely. Szép a ház, szép a kert, zseniális a nyári konyha, gyönyörű a kilátás. Voltam ott. Nála. Az Elnök jó kávét főzött. Jó volt ott vele beszélgetni. Akkor még elhittem, lesz út vissza »Párizsba« Elba szigetéről. Hittem neki. Hittem benne.” Gyurcsány az intelemre gyorsan, nyersen válaszolt: a párt alapszabályának megsértésére hivatkozva Leel-Őssy kizárását kérte a DK etikai bizottságától.
2010 óta az ellenzéki térfél legnagyobb kérdése, legmegosztóbb dilemmája, hogy lehet-e Gyurcsány Ferenccel és vaskézzel irányított pártjával együttműködni. Részben azért, mert az egykori miniszterelnök az őszödi beszéde és az azt követő utcai zavargások, illetve kormányzati teljesítménye miatt is az ország legelutasítottabb politikusa, így igazolhatóan sok szavazó nem hajlandó támogatni egy olyan koalíciót, amelynek ő is meghatározó tagja.
Magyarán:
vele nehéz egy új Magyarország ideája mellett hitelesen érvelni.
Részben pedig azért, mert a Fidesz 14 éve az ő visszatérésével való ijesztgetésre építi a kampányait, amivel mindig sikerül összezárnia saját szűkebb-tágabb táborát. Bár Gyurcsány pártépítő kvalitása eddig erőteljes ellenérv volt a távozását követelőkkel szemben, hiszen a DK a semmiből vált az ellenzéki oldal legtöbb szavazót vonzó, leginkább pártszerűen működő formációjává, és számos politikus igazolt át hozzájuk más pártoktól is, a Tisza Párt sikereivel ez a teljesítmény megkérdőjeleződött.