Soros fénymásolói és a magyar extrémsport, a politikusüldözés – HVG45 4. rész

3 perc

2024.07.07. 15:25

2024.07.08. 10:32

A HVG 45. születésnapja alkalmából 4 részes videósorozatban mesélnek a lap alapítói és jelenlegi munkatársai kulisszatitkokról, politikusokról, botrányos címlapokról és letiltott plakátokról. A negyedik epizódban a lap alapító főszerkesztője Vince Mátyás, az ugyancsak alapító, később főszerkesztő-helyettes Kocsis Györgyi, a Magyarország rovat első embere Dobszay János és legfiatalabb, “belemenős” generációt képviselő Bábel Vilmos beszélgetnek Martini Noémivel.

Sok minden történt országban és világban 1979 júniusa óta, mikor a HVG első lapszáma az újságárusokhoz került. Eljutottunk a pártállamból a szabad levegőn keresztül újra a pártállamig, a szovjet szövetségből nyugat felé 360 fokos fordulatot megtéve az oroszbarátságig. „Mintha most visszafele zongoráznánk a 90-es és 80-as éveket”.

A HVG45 sorozatban vállaltan szubjektíven dolgozzuk fel az elmúlt négy és fél évtizedet. A HVG szemüvegén keresztül, ahogy mi éltük meg, ahogy mi csináltuk, ahogy mi alakítottuk és ahogy minket alakított.

A negyedik részben a lap alapítói, az első főszerkesztő, Vince Mátyás és a gazdaság rovat első vezetője, Kocsis Györgyi idézik fel az indulás körülményeit és az első évtizedet. Többek közt azt, hogy miért nem lett K-vonala a HVG-nek, milyen szerepe volt az Új magyar lexikonnak abban, hogy Soros György fénymásolóját használni tudják, és mennyit profitáltak a szocializmus hiánycikkeiből. 

“Targonca hátsó, tömör kerekét keressük” – kapcsolódik rá Dobszay János a hiánycikk-témára egy 80-as évekbeli hirdetéssel, majd elmeséli, miért lett még olyan ártatlannak tűnő témából is politikai tabu, mint amilyen a színházi statisztika.

Bábel Vilmos, az elhíresült drogdíler-interjúról és kedvenc extrémsportjáról, a politikusüldözésről beszél. Milyen Menczer Tamással, és mivel lehet a sodrából kihozni Semjén Zsoltot?

Címlapok a Dirty dancingtől a Cárom a páromig, és sok tanulságos történet: miként következett a hivatalosan GYES-en lévő lelkésznőknek biztosított lehetőségből Balog Zoltán püspöksége és miért tiltotta le az interjúját Pokorni Zoltán anno?

No Title

No Description

Az előző részek tartalmából
Az első epizódban Martini Noémi két korábbi főszerkesztővel, Lipovecz Ivánnal és Jakus Ibolyával, valamint a lapot jelenleg irányító Gergely Mártonnal és a Világ rovat első emberével, Nagy Gáborral beszélget. Miért nem lett végül a HVG-nek sport rovata, hogy kellett Orbán után nyomozni anno és most, milyen volt a kapcsolata a lapnak Torgyán Józseffel és miért szükséges csokiparány és sült csirke a főszerkesztői szekrényben? Szóba kerül az a bizonyos szeptember 11, ami precízen egybeesett a lapzártával, a moszkvai tudósító poszt, a plakátra tett rabruhás Matolcsy, valamint a legendás hatvanpusztai videó készítésének körülményei. Miért kellenek a versenytársak is a hatékony oknyomozáshoz és miért tüntette el a hatalom több évtizedes közterületi jelenlét után a HVG plakátjait az utcákról?

A második rész beszélgetőpartnerei változatos nézőpontokat képviseltek. Szauer Péter 45 évnyi munkaviszony és 35 év vezérigazgatás után adta át idén a stafétát. Nemcsak azt meséli el, hogy milyen levélváltásaik a 80-as évek politikai megbízottjaival, hanem azt is, hogy miért tartott 7 évig bizonyítani azt, hogy a Nagy harácsony című 2014-es címlap nem keresztényellenes. Tóta W. Árpád egy furcsa gombafajról beszél, mely egy őt érintő per tárgya lett, majd felidézi, hogy néz ki egy “spontán” tüntetés a HVG-székház előtt és mi lett a könyvvel, amit közösen írt Bayer Zsolttal. Budaházy Árpád a leglehetetlenebb helyeken átadott kéziratokról mesél, valamint sikerkönyvekről és azok szokatlan követelményeiről, Tálas Andrea pedig többek között a demokratikus főszerkesztőválasztásra emlékezik vissza.

A harmadik részben pedig a címlapok és a HVG-szarkazmus atyamestere, az egykori alapító, majd később főszerkesztő-helyettes Horváth Zoltán, a humorista Kőhalmi Zoltán, a grafikus Szoboszlay Péter és a karikaturista Marabu elevenítenek fel néhány mosolyfakasztó történetet és avatják be a nézőt a címlapkészítés műhelymunkájába. Eközben kiderül az is, hogy Kőhalmi miért “tagadja meg” a Mészáros Lőrincet félmeztelenül vastag aranylánccal ábrázoló legendás Aranypart szlogenű alkotást és hogy került maffiakalap az Orbán kormány tagjainak fejére a botrányt okozó 1999-es Csapatszellem című címlapon.

Borítóképünk Fazekas István fotója