Soros fénymásolói és a magyar extrémsport, a politikusüldözés – HVG45 4. rész
A HVG 45. születésnapja alkalmából 4 részes videósorozatban mesélnek a lap alapítói és jelenlegi munkatársai kulisszatitkokról, politikusokról, botrányos címlapokról és letiltott plakátokról. A negyedik epizódban a lap alapító főszerkesztője Vince Mátyás, az ugyancsak alapító, később főszerkesztő-helyettes Kocsis Györgyi, a Magyarország rovat első embere Dobszay János és legfiatalabb, “belemenős” generációt képviselő Bábel Vilmos beszélgetnek Martini Noémivel.
Sok minden történt országban és világban 1979 júniusa óta, mikor a HVG első lapszáma az újságárusokhoz került. Eljutottunk a pártállamból a szabad levegőn keresztül újra a pártállamig, a szovjet szövetségből nyugat felé 360 fokos fordulatot megtéve az oroszbarátságig. „Mintha most visszafele zongoráznánk a 90-es és 80-as éveket”.
A HVG45 sorozatban vállaltan szubjektíven dolgozzuk fel az elmúlt négy és fél évtizedet. A HVG szemüvegén keresztül, ahogy mi éltük meg, ahogy mi csináltuk, ahogy mi alakítottuk és ahogy minket alakított.
A negyedik részben a lap alapítói, az első főszerkesztő, Vince Mátyás és a gazdaság rovat első vezetője, Kocsis Györgyi idézik fel az indulás körülményeit és az első évtizedet. Többek közt azt, hogy miért nem lett K-vonala a HVG-nek, milyen szerepe volt az Új magyar lexikonnak abban, hogy Soros György fénymásolóját használni tudják, és mennyit profitáltak a szocializmus hiánycikkeiből.
“Targonca hátsó, tömör kerekét keressük” – kapcsolódik rá Dobszay János a hiánycikk-témára egy 80-as évekbeli hirdetéssel, majd elmeséli, miért lett még olyan ártatlannak tűnő témából is politikai tabu, mint amilyen a színházi statisztika.
Bábel Vilmos, az elhíresült drogdíler-interjúról és kedvenc extrémsportjáról, a politikusüldözésről beszél. Milyen Menczer Tamással, és mivel lehet a sodrából kihozni Semjén Zsoltot?
Címlapok a Dirty dancingtől a Cárom a páromig, és sok tanulságos történet: miként következett a hivatalosan GYES-en lévő lelkésznőknek biztosított lehetőségből Balog Zoltán püspöksége és miért tiltotta le az interjúját Pokorni Zoltán anno?
A második rész beszélgetőpartnerei változatos nézőpontokat képviseltek. Szauer Péter 45 évnyi munkaviszony és 35 év vezérigazgatás után adta át idén a stafétát. Nemcsak azt meséli el, hogy milyen levélváltásaik a 80-as évek politikai megbízottjaival, hanem azt is, hogy miért tartott 7 évig bizonyítani azt, hogy a Nagy harácsony című 2014-es címlap nem keresztényellenes. Tóta W. Árpád egy furcsa gombafajról beszél, mely egy őt érintő per tárgya lett, majd felidézi, hogy néz ki egy “spontán” tüntetés a HVG-székház előtt és mi lett a könyvvel, amit közösen írt Bayer Zsolttal. Budaházy Árpád a leglehetetlenebb helyeken átadott kéziratokról mesél, valamint sikerkönyvekről és azok szokatlan követelményeiről, Tálas Andrea pedig többek között a demokratikus főszerkesztőválasztásra emlékezik vissza.
A harmadik részben pedig a címlapok és a HVG-szarkazmus atyamestere, az egykori alapító, majd később főszerkesztő-helyettes Horváth Zoltán, a humorista Kőhalmi Zoltán, a grafikus Szoboszlay Péter és a karikaturista Marabu elevenítenek fel néhány mosolyfakasztó történetet és avatják be a nézőt a címlapkészítés műhelymunkájába. Eközben kiderül az is, hogy Kőhalmi miért “tagadja meg” a Mészáros Lőrincet félmeztelenül vastag aranylánccal ábrázoló legendás Aranypart szlogenű alkotást és hogy került maffiakalap az Orbán kormány tagjainak fejére a botrányt okozó 1999-es Csapatszellem című címlapon.
Borítóképünk Fazekas István fotója